«ناروال»؛ تک‌شاخ قطب شمال

خرس قطبی و شیر دریایی دو مورد از جدی‌ترین شکارچیان طبیعی ناروال هستند، اما انسان خطرناک‌ترین دشمن این جانور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناروال موجودی نیم‌دلفین نیم‌نهنگ است که در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی زندگی می‌کند، و به خاطر شکل منحصر به فردش به آن لقب «تک‌شاخ» قطب شمال داده‌اند.

ناروال می‌تواند تا 4.5 متر رشد کند و وزنش هم می‌تواند به 1.5 تن برسد. یک‌سوم وزن این جانور را توده چربی ضخیمی تشکیل می‌دهد که آن را در برابر سرمای شدید آب‌های یخ‌زده قطب شمال محافظت می‌کند.

ویژگی بارز ناروال شاخ بلند آن است که طولش گاه به سه متر می‌رسد. این شاخ در حقیقت یکی از دو دندان بالایی این جانور است که رشدی غیرعادی می‌یابد. نظرات علمی متفاوتی درباره ماهیت و کارکرد این شاخ وجود دارد.

برخی معتقدند این شاخ سلاحی برای دفع مهاجمان است. برخی دیگر معتقدند ناروال از آن برای سوراخ کردن یخ ضخیم اقیانوس برای آمدن به سطح و نفس گرفتن استفاده می‌کند. برخی دیگر هم معتقدند که این شاخ گونه‌ای آنتن است که دمای آب را به جانور نشان می‌دهد.

از آنجایی که ناروال‌ها در اقصی‌نقاط سردترین آب‌های جهان زندگی می‌کنند، مطالعه علمی و کسب اطلاعات دقیق درباره آنها بسیار دشوار است. این جانوران شگفت‌انگیز در نزدیکی سرزمین فرانتس ژوزف، اشپیتزبرگن و گرینلند مشاهده شده‌اند.

در مواردی دیده شده که یخ‌های شناوری که به سوی آب‌های گرم‌تر در جنوب حرکت کرده‌اند، تعدادی ناروال را نیز به دنبال خود کشانده‌اند، که باعث شده برخی از این جانوران حتی در آب‌های بریتانیا هم مشاهده شوند.

خرس قطبی و شیر دریایی دو مورد از جدی‌ترین شکارچیان طبیعی ناروال هستند، اما انسان خطرناک‌ترین دشمن این جانور است، و آن را بی‌رویه شکار کرده است. دانشمندان بر این باورند که امروزه تعداد ناروال‌های باقی‌مانده حدود چهل تا پنجاه هزار راس است.

عمر این جانور در طبیعت می‌تواند به پنجاه سال برسد، اما در اسارت زنده نمی‌ماند. بر أساس طبقه‌بندی‌های زیستی جهانی، ناروال در «فهرست قرمز گونه‌های در معرض خطر» قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size