کشف دایناسوری با چنگال‌های به شکل چاقو در ژاپن

این دایناسور یک نمونه پیشرفته از گونه خود بوده است، زیرا دست‌هایش برای تهیه مواد غذایی کارکرد تخصصی پیدا کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان اخیرا در ژاپن بقایای دایناسوری را پیدا کردند که سه انگشت دراز چاقومانند داشت، اما گیاهخوار بود و از آنها برای بریدن علف و شاخه درخت استفاده می‌کرد. این دایناسور در آخرین نسخه فیلم «دنیای ژوراسیک» که هم‌اینک روی پرده سینماهای جهان است، تصویر شده و نقشی محوری در داستان دارد.

دایناسور تازه‌کشف‌شده متعلق به خانواده «تریزینوسور»ها است، که موجودات دوپای سه‌انگشتی عمدتاً گیاهخواری بودند که در دوره کرتاسه، بین 145 تا 66 میلیون سال پیش زندگی می‌کردند.

پژوهشگران اخیراً تازه‌ترین فسیل ترریزینوسور را در ژاپن پیدا کردند. این نمونه در ناکاگاوا، ناحیه‌ای در هوکایدو واقع در شمالی‌ترین جزایر اصلی ژاپن، محلی که به خاطر ذخایر فسیلی غنی‌اش مشهور است، در یک قالب بتنی پیدا شد.

دانشمندان پس از تجزیه و تحلیل فسیل به این نتیجه رسیدند که متعلق به تریزینوسوری است که حدود 80 تا 82 میلیون سال پیش می‌زیسته است. استخوان دست فسیل‌شده آن زمانی پنجه شمشیرمانند دایناسور را در خود جای داده بود که کارکردش بریدن گیاهان برای تغذیه جانور بود.

پژوهشگران همچنین نتیجه گرفتند که این دایناسور یک نمونه پیشرفته از گونه خود بوده است، زیرا دست‌هایش برای تهیه مواد غذایی کارکرد تخصصی پیدا کرده بودند. این نشان می‌دهد که تریزینوسور مذکور یک نمونه تکامل‌یافته از گونه خود است، چرا که گونه‌های اولیه آن دارای چاقوهای دراز برای کار تخصصی نبودند.

با شواهدی که در حال حاضر درباره این جانور ماقبل تاریخ در اختیار دانشمندان وجود دارد، آنها هنوز نمی‌توانند مشخصات دقیق آن را اعلام کنند. اما آنچه برای آنها مبرهن است این است که تریزینوسور موجود بزرگی بوده است.

آنها می‌گویند این دایناسور احتمالا هم‌قد و اندازه هادروسور یا دایناسور نوک‌مرغابی بوده است، که می‌توانسته به طول نه متر رشد کند و حدود سه تن وزن داشته باشد. هادروسور هم مثل تریزینوسور موجودی علفخوار بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size