کیسه‌داران؛ گونه غالب پستانداران در استرالیا

آمریکای جنوبی خانه اصلی کیسه‌داران است، و به همین دلیل است که قدیمی‌ترین فسیل‌های کیسه‌داران در این قاره کشف شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کیسه‌داران گونه‌ای از پستانداران هستند که بر خلاف دیگر همنوعان خود، بچه‌های خود را نارَس به دنیا می‌آورند، و بنابراین عموم آنها در روند تکاملی صاحب کیسه‌هایی شده‌اند که بچه را تا زمانی که بتواند روی پای خودش بایستد، در آن کیسه نگهداری می‌کنند.

کیسه‌داران دارای ویژگی‌های معمولی پستانداران همچون مو، غدد پستانی، و سه استخوان گوش میانی هستند. با این حال، برخی ویژگی‌های آناتومی آنها را از دیگر پستانداران متمایز می‌کند. از جمله اینکه کیسه دارند، و جمجمه‌شان نسبتا کوچک‌تر و سخت‌تر است، و حفره‌‌های سرشان در جلوی جمجمه قرار دارد.

حدود 70 درصد از 334 گونه‌ موجود کیسه‌داران بومی استرالیا هستند. 30 درصد باقی‌مانده در سراسر قاره آمریکا پراکنده شده‌اند. عموم آنها در آمریکای جنوبی، سیزده گونه در آمریکای مرکزی، و تنها یک گونه در آمریکای شمالی در مکزیک زندگی می‌کند.

به گفته دانشمندان، اجداد کیسه‌داران، که بخشی از گروه بزرگتری به نام «متاتریان» هستند، احتمالاً در اواسط دوران زمین‌شناسی ژوراسیک از اجداد «اتریان» یا پستانداران جفتی، که انسان‌ها یکی از آنها هستند، جدا شده باشند. تجزیه و تحلیل سلول‌های بنیادی و پروتئین، زمان واگرایی اصل و نسب این دو دسته را حدود 100 تا 120 میلیون سال قبل تخمین زده است.

حدود 100 میلیون سال پیش، ابرقاره «پانگه‌آ» به دو قاره «لوراسیا» در شمال و «گندوانا» در جنوب تقسیم شد. متاتریان‌ها که خواستگاه‌شان لوراسیا بود، پیش از جدایی کامل دو قاره به سمت گندوانا حرکت کردند. بخشی از گندوانا میلیون‌ها سال بعد تبدیل به آمریکای جنوبی شد. به همین دلیل است که قدیمی‌ترین فسیل‌های کیسه‌داران در این قاره کشف شده‌اند.

پیش از جدایی کامل آمریکای جنوبی از قطب جنوب و استرالیا در حدود 50 میلیون سال پیش، کیسه‌داران توانستند خودشان را به استرالیا برسانند. پستانداران جفتی استرالیا به دلایلی نامعلوم در اوایل دوره سنوزوئیک ناپدید شدند، و بدین ترتیب کیسه‌داران توانستند رشدی چشمگیر بیابند به طوری که طی پنجاه میلیون سال به گونه جانوری غالب استرالیا تبدیل شدند. اپوسوم‌،‌ شیطان تاسمانی، کانگورو، کوالا، وومبت، و والابی مشهورترین کیسه‌داران جهان هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size