کشف قدیمی‌ترین شواهد حرکت لایه‌های تکتونیک زمین

برخی می‌گویند لایه‌های تکتونیک 800 میلیون سال پیش آغاز به حرکت کردند، اما برخی دیگر می‌گویند سیستم تکتونیک حداقل دو میلیارد سال قدمت دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان اخیرا کریستال‌های باستانی کوچکی در آفریقای جنوبی کشف کردند نشان می‌دهد حرکت لایه‌های تکتونیک زمین حداقل 3.8 میلیارد سال پیش آغاز شده است. سیاره زمین حدود 4.5 میلیارد سال عمر دارد.

حرکت لایه‌های تکتونیک سنگ‌های جدیدی در مناطق فرورانش ایجاد می‌کند که با اتمسفر وارد تعامل می‌شوند و دی‌اکسید کربن را جذب می‌کنند. این فرآیند باعث می‌شود آب و هوا پایدارتر و جو زمین برای زندگی پذیراتر شود.

اما وضعیت همیشه اینطور نبود. حدود 4.5 تا 4 میلیارد سال پیش، زمانی که زمین هنوز جوان و داغ بود، تمام سطح سیاره را اقیانوسی از مواد مذاب پوشانده بود. هنگامی که سطح سیاره بالاخره سرد شد، یک لایه یکدست ماگما زمین را پوشاند.

در باب اینکه دقیقاً چه زمانی سطح زمین ترک خورد و تکه‌هایی از آن شروع به حرکت کردند، بحث‌های مفصلی مطرح شده است. برخی دانشمندان تخمین می‌زنند که لایه‌های تکتونیک 800 میلیون سال پیش آغاز به حرکت کردند، اما برخی دیگر می‌گویند سیستم تکتونیک حداقل دو میلیارد سال قدمت دارد.

از آنجایی که زمین دائماً در حال بازیافت پوسته خود در گوشته است، تقریباً هیچ سنگ باستانی روی سطح زمین وجود ندارد که به حل این مساله کمک کند. سنگ‌هایی که بین 2.5 تا 4 میلیارد سال سن دارند، تنها 5 درصد از سنگ‌های سطح را تشکیل می‌دهند، و پیش از 4 میلیارد سال هیچ سنگی حفظ نشده است.

اما این حقیقت در سال 2018 تغییر کرد. در آن زمان دانشمندان بلورهای زیرکون را در آفریقای جنوبی کشف کردند که سن آنها بین 4.1 تا 3.3 میلیارد سال است. دانشمندان در ایزوتوپ‌های این کریستال‌ها شواهدی مبنی بر حرکت ناگهانی لایه‌های تکتونیک پیدا کردند که قدمت آن به حدود 3.8 میلیارد سال پیش می‌رسد.

این نشان می‌دهد که حرکت این لایه‌ها در آن زمان آغاز شده است. این یافته‌ها سرنخ‌هایی درباره تکامل زمین به‌عنوان یک سیاره ارائه می‌دهند، و می‌توانند به پرسش‌های مربوط به پیوندهای بالقوه میان حرکت لایه‌های تکتونیک و آغاز حیات روی زمین پاسخ دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size