بزرگترین کهکشان با گستره 16.3 میلیون سال نوری کشف شد

کشف دلیل افزایش چشمگیر حجم آلسیونیوس می‌تواند به افزایش درک چگونگی رشد کهکشان‌های دیگر کمک کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ستاره‌شناسان به تازگی کهکشانی را رصد کردند که با گسترهٔ 16.3 میلیون سال نوری، تابحال بزرگترین کهکشان کشف‌شده توسط بشر بوده است. کهکشان «آلسیونیوس» قطری 160 برابر کهکشان راه شیری و چهار برابر رکورددار قبلی IC 1101 دارد که 3.9 میلیون سال نوری وسعت دارد.

آلسیونیوس به معنای «الاغ قدرتمند» در زبان یونانی کلاسیک، یکی از غول‌های اساطیر یونان باستان بود که با هرکول قهرمان افسانه‌ای جنگید. این کهکشان حدود سه میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد.

کهکشان تازه‌کشف‌شده نمونه بزرگی از «کهکشان رادیویی» یا کهکشانی است که یک سیاهچاله بسیار پرجرم در مرکز خود دارد. این سیاهچاله مقدار زیادی ماده را می‌بلعد و سپس بالا می‌آورد، که باعث می‌شود به طور پیوسته دو ستون غول‌پیکر پلاسما را با سرعت نزدیک به نور به بیرون پرتاب کند.

پرتوهای پلاسما پس از چندین میلیون‌ سال نوری سفر در فضا بالاخره کند می‌شوند و به شکل شاخه‌هایی درمی‌آیند که نور را در قالب امواج رادیویی پراکنده می‌کند. شاخه‌های آلسیونیوس بزرگ‌ترین شاخه‌هایی هستند که تاکنون کشف شده‌اند.

ستاره‌شناسان پس از بررسی داده‌های گردآوری‌شده توسط «آرایه فرکانس پایین» که شبکه‌ای است که حدود بیست هزار رادیوتلسکوپ را در 52 نقطه اروپا به هم متصل می‌کند، موفق شدند کهکشان جدید را کشف کنند. ستون‌های پلاسمای این کهشکشان و شاخه‌هایی که بعدا ایجاد می‌کنند شگفتی دانشمندان را برانگیخت.

با این وجود، سوای ستون‌های پلاسمای غول‌پیکرش، آلسیونیوس یک کهکشان بیضوی معمولی است. این کهکشان حجمی بزرگ اما جرمی معمولی دارد. جرم آن تقریباً 240 میلیارد برابر جرم خورشید یا نصف کل کهکشان راه شیری است، و سیاهچاله مرکزی آن 400 میلیون برابر جرم خورشید و 100 برابر کمتر از جرم بزرگترین سیاهچاله‌ها جرم دارد.

آلسیونیوس در مقایسه با عموم کهکشان‌های رادیویی کهکشان کوچکی است. محققان می‌گویند پیدا کردن دلیل افزایش چشمگیر حجم آلسیونیوس می‌تواند به افزایش درک چگونگی رشد کهکشان‌های دیگر کمک کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size