کشف سیاره «کوتوله سفید» با امکان وجود حیات

بیش از 95 درصد ستارگان، از جمله خورشید ما، با سوزاندن ذخایر هیدروژنی خود در نهایت به کوتوله‌های سفید تبدیل می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان بر این باورند ممکن است یک سیاره بزرگ احتمالی که به دور خورشیدی رو به زوال می‌گردد، وجود داشته باشد.

پژوهشگران در حال رصد کردن یک «کوتوله سفید» یا بقایای درخشان ستاره‌ای که سوخت هیدروژن آن تمام شده است در فاصله 117 سال نوری منظومه شمسی بودند که به این کشف غیر منتظره دست یافتند.

در منطقه قابل سکونت دور این ستاره اجرام فضایی وجود دارد که مطابق نظریات علمی، تحت آن درجه حرارت باید دارای ذخایر آب باشند. اگر تایید شود که اجرام کشف‌شده سیاره‌ای با قابلیت حیات است، اولین باری خواهد بود که سیاره‌ای اینچنینی به دور خورشیدی در حال مرگ کشف شده است.

به گفته پژوهشگران، ساختارهایی که آنها مشاهده کرده‌اند، نامنظم و غبارآلود هستند تا اینکه کروی و جامد باشند. یک احتمال این است که این اجرام در مدار ستاره، به دلیل تأثیر گرانشی یک سیاره نزدیک هم نگه داشته شده‌اند.

بدون تأثیر احتمالی سیاره، اصطکاک و برخورد باعث پراکندگی این اجرام می‌شود و نظم دقیق مشاهده‌شده را از دست می‌دهد. پیشینه‌ای که دانشمندان برای این پدیده ذکر می‌کنند، نیروی گرانشی قمرهای اطراف نپتون و زحل است که به ایجاد ساختارهای حلقه‌ای پایدار در مدار این سیارات انجامیده است.

به باور این تیم پژوهشی، اگر برآوردها درباره وجود یک سیاره در اطراف این کوتوله سفید درست باشد، باید سیاره‌ای جوان باشد که حداقل به مدت دو میلیارد سال قابل سکونت خواهد بود.

این کشف بزرگ همچنین به دانشمندان کمک می‌کند تا درک بهتری از منظومه شمسی پیدا کنند، چرا که بیش از 95 درصد ستارگان، از جمله خورشید ما، با سوزاندن ذخایر هیدروژنی خود در نهایت به کوتوله‌های سفید تبدیل می‌شوند و رو به زوال می‌روند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size