با کهن‌سال‌ترین جانور روی زمین آشنا شوید

امروزه تنها دو گونه زنده از لاکپشت‌های غول پیکر وجود دارد، و باقی در اثر فعالیت‌های بشری و مسائل دیگر منقرض شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جاناتان، لاکپشت غول‌پیکری که در جزیره سنت هلن، قلمرو برون‌مرزی بریتانیا در اقیانوس اطلس جنوبی زندگی می‌کند، با حدود 190 سال سن کهن‌سال‌ترین جانور زنده روی خشکی‌های زمین است.

برآورد می‌شود که جاناتان حدود سال 1832 در مجمع‌الجزایر سِیشلز اقیانوس هند متولد شد، و هنگامی که حدوده 50 سالش بود همراه سه لاکپشت دیگر در سال 1882 به سنت هلن آورده شد. عکسی از جاناتان در سال 1886 وجود دارد که او را چهار سال پس از ورودش به سنت هلن نشان می‌دهد.

از آن زمان تا به حال، جاناتان در محل اقامت رسمی فرماندار سنت هلن زندگی می‌کند و تحت حمایت دولت بریتانیاست. این روزها به دلیل کهولت، جاناتان آب مروارید گرفته و نابینا شده است. او حس بویایی خود را نیز از دست داده است، که باعث شده نتواند غذا را تشخیص دهد. اما شنوایی‌اش هنوز عالی است.

از آنجا که جاناتان از نمادهای جزیره سنت هلن است، تصویرش روی سکه پنج پنی این جزیره نقش بسته است. وقتی که در فوریه 2014 ممالک مشترک‌المنافع بریتانیا در حال آماده‌سازی خود برای مسابقات ورزشی این اتحادیه بریتانیایی بودند، باتوم بازی‌ها سر راه خود به کشورها و قلمروهای دیگر به سنت هلن آورده شد، و فرماندار وقت جزیره در حالی که باتوم را به دست گرفته بود، در کنار جاناتان در محوطه فرمانداری عکس گرفت.

بر اساس رکوردهای جهانی گینس، رکورد کهنسال‌ترین لاکپشت جهان در اختیار توئی مالیلا است که در سال 1966 در سن 189 سالگی در تونگا درگذشت. اعتقاد عمومی بر این است که آدوایتا، لاکپشت غول‌پیکر باغ جانورشناسی کلکته در هند هنگامی که در سال 2006 درگذشت 255 سال سن داشت.

لاکپشت‌ها در زیستگاه‌های متنوعی از جمله بیابان‌ها، علفزارهای خشک، درختچه‌ها، جنگل‌های همیشه سبز مرطوب، از سطح دریا تا کوهستان‌ها زندگی می‌کنند. بیشتر آنها زیستگاه‌های نیمه‌خشک را دوست دارند. امروزه تنها دو گونه زنده از لاکپشت‌های غول پیکر وجود دارد، و باقی در اثر فعالیت‌های بشری و مسائل دیگر منقرض شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size