کشف اولین سیارک با منشاء احتمالی ماه که به دور زمین می‌چرخد

این سیارک تا سیصد سال دیگر در مدار فعلی خود باقی می‌ماند، و در آن زمان به قعر فضای لایتناهی پرتاب خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان اخیرا سیارکی کوچک را کشف کردند که به دور زمین می‌چرخد، و به گفته آنها می‌تواند قطعه‌ای از ماه باشد که در اثر برخورد یک شهاب سنگ در گذشته‌های بسیار دور از سطح ماه جدا شده است. در صورت تایید، این سیارک اولین «جرم نزدیک به زمین» با منشأ شناخته‌شدهٔ قمری خواهد بود.

اگرچه این سیارک حدود چهار میلیون بار کم‌نورتر از آن چیزی است که انسان می‌تواند با چشم غیرمسلح ببیند، اما هر ماه آوریل به اندازه‌ای به زمین نزدیک می‌شود که قوی‌ترین تلسکوپ‌های روی زمین می‌توانند برای مدت کوتاهی آن را رصد کنند.

در این مورد، هنگامی که صحبت از «نزدیک به زمین» می‌شود، منظور حدود 14.4 میلیون کیلومتر فاصله از زمین، یا حدود 40 برابر فاصله میان زمین و ماه است. بر اساس مشاهدات، این سیارک تقریباً به اندازه یک چرخ و فلک و قطر آن حدود 58 متر است.

دانشمندان دریافتند که طیف نوری این سیارک تقریباً با نمونه‌هایی که مأموریت‌های «آپولو» در نیمه دوم قرن بیستم از ماه برداشتند مطابقت دارد، که نشان می‌دهد این تخته سنگ به اندازه چرخ و فلک ممکن است قطعه‌ای جدا شده از ماه باشد.

علاوه بر این، مدار سیارک به طرزی فوق‌العاده شبیه زمین، و متفاوت از شهاب سنگ‌هایی است که از منظومه شمسی بیرونی به سمت سیاره ما می‌آیند، که ثابت می‌کند این تخته سنگ برای مدتی طولانی در نزدیکی زمین در حال حرکت بوده است.

پیش از کشف این سیارک، هیچ جرم نزدیک به زمین با منشاء قمری کشف نشده بود. دانشمندان می‌گویند برای کشف منشاء واقعی این سیارک به تحقیقات بیشتری نیاز دارند، و فرصتی که برای این کار دارند نسبتا خوب اما نه چندان طولانی است، چرا که این سیارک تا سیصد سال دیگر در مدار فعلی خود باقی می‌ماند، و در آن زمان به قعر فضای لایتناهی پرتاب خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size