پژوهش جدید؛ زمین احتمالا از برخورد صخره‌هایی به اندازه ماه شکل گرفته‌ است

اگر مشتری نبود، شاید امروز زمین به بزرگی نپتون بود که چندین برابر سیاره ما حجم دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید نشان می‌دهد که سیاره زمین احتمالاً از برخورد تخته‌سنگ‌های غول‌آسا به یکدیگر شکل گرفته است.

طبق تحقیقات قبلی، دو مدل اصلی برای ساخت سیارات سنگی مانند زمین وجود دارد. مدل اول می‌گوید تخته سنگ‌هایی به اندازه ماه یا مریخ که «جنین‌های سیاره‌ای» نامیده می‌شوند، زمانی به طور پیوسته در منظومه شمسی با هم برخورد می‌کردند تا در نهایت به هم چسبیدند.

مدل دوم می‌گوید که سنگریزه‌های کوچک منظومه شمسی بیرونی که به سوی داخل این منظومه و خورشید حرکت می‌کردند، به تدریج گرد هم جمع شدند و سیارات سنگی درونی را تشکیل دادند. تصور می‌شود این فرایند برای تشکیل هسته‌های سیارات غول‌پیکر مانند مشتری و زحل ضروری بوده است.

دانشمندان برای اینکه ببینند کدام مدل به طور بالقوه به بهترین نحو فرایند شکل‌گیری سیارات سنگی منظومه شمسی را توضیح می‌دهد، در مجموع حدود 22 گرم از مواد 17 شهاب‌سنگی که از مریخ نشات گرفته بود را تجزیه و تحلیل کردند. این شهاب سنگ‌ها سیارک‌های باستانی بودند که به سطح مریخ برخورد کرده و سپس به سوی زمین آمدند.

آزمایش‌های این دانشمندان باعث شد تا تناقضات پژوهش‌های پیشین تا حدود زیاد حل شود، و معلوم کرد که زمین و مریخ از موادی تشکیل شده‌اند که عمدتاً از منظومه شمسی داخلی نشات گرفته‌اند، و تنها چند درصد از اجزای سازنده این دو سیاره فراتر از مدار مشتری سرچشمه گرفته‌اند.

اگرچه تجمع سنگریزه‌ها ممکن است نقش عمده‌ای در شکل‌گیری سیاره‌های سنگی در اطراف ستارگان دیگر داشته باشد، اما این فرآیند در شکل‌گیری سیارات سنگی منظومه شمسی درونی مانند زمین و مریخ نقش کوچکی بازی کرده است.

یکی از دلایل این امر، وجود سیاره عظیم مشتری است، که بسیاری از سنگریزه‌ها و غبارهای بیرونی منظومه شمسی که می‌توانستند به سوی خورشید سرازیر شوند را جذب خود کرده است.

به گفته دانشمندان، مشتری به عنوان «پادشاه سیارات» بر آنچه در منظومه شمسی درونی گذشته تاثیر بسیار بزرگی گذاشته است. اگر مشتری نبود، شاید امروز زمین به بزرگی نپتون بود که چندین برابر سیاره ما حجم دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size