«جیمز وب» احتمالا زمان طولانی‌تری در فضا بماند

این تلسکوپ شنبه، 25 دسامبر، سوار بر موشک آریان 5 از سواحل گویان فرانسه واقع در سواحل شرقی آمریکای جنوبی، سفر شگفت‌انگیز خود را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناسا اعلام کرد در پی عملکرد دقیق موشک «آریان 5» در پرتاب موفقیت‌آمیز تلسکوپ فضایی «جیمز وب» احتمالا بتواند بیش از زمان تعیین شده عمر کرده و به کاوش فضایی بپردازد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که 25 دسامبر 2021 با یک فروند موشک آریان 5 از پایگاه فضایی گویان در آمریکای جنوبی به فضا پرتاب شد، قرار است بین 5.5 تا 10 سال به کاوش فضا بپردازد، اما حالا ناسا اعلام کرد این مدت زمان می‌تواند بیشتر هم شود.

Advertisement

این تلسکوپ 10 میلیارد دلاری قرار است برای آغاز کار خود در نقطه لاگرانژی 2 در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری زمین مستقر شده و با طیف‌سنجی مادون قرمز دانشمندان را در فهم سال‌های اولیه کیهان پس از مه‌بانگ یاری کند.

پرتاب دقیق موشک آریان 5 از سوی سازمان فضایی اروپا، سبب شد که جیمز وب برای رسیدن به لاگرانژ 2 به تصحیح مسیر کمتری نیاز داشته باشد و این امر موجب صرفه‌جویی در سوخت این تلسکوپ شده و می‌تواند به طول عمر آن منجر شود. گفته شده دقت پرتاب آریان 5 سبب شده 159 لیتر سوخت هیدرازین و 79 لیتر سوخت دی‌نیتروژن تتراکسید صرفه‌جویی و ذخیره شود.

نقاط لاگرانژی که به پاس خدمات ریاضی‌دان و منجم ایتالیایی-فرانسوی ژوزف-لوئی لاگرانژ به این نام نامیده شده‌اند، نقاطی در فضا هستند که جاذبه زمین و خورشید همدیگر را خنثی می‌کنند. رصدخانه خورشیدی و هورسپری که به اختصار سوهو نامیده می‌شود، هم‌اکنون در نقطه لاگرانژی 1 مستقر است.

در نقطه لاگرانژی 2 هم اگرچه قرار است یک سایه‌بان حرارتی، جیمز وب را در سایه خود گرفته و مانع رسیدن گرمای خورشید به تلسکوپ شود، اما فشار ناشی از تابش خورشید به این سپر باعث هل داده شدن تلسکوپ به جایی دورتر از لاگرانژی 2 است و به همین دلیل چند موتور با استفاده از سوخت موجود، در جهت مقابل عمل کرده و این سازه ارزشمند را در مکان مورد نظر ثابت نگاه می‌دارند.

با پایان یافتن سوخت موتورها، جیمز وب دیگر نمی‌تواند خود را در جهت مخالف خورشید نگاه دارد و سیستم‌های خنک‌کننده آن نیز از کار می‌افتند و با پایان عمر این تلسکوپ، جیمز وب در فضا رها می‌شود. ناسا اما اعلام کرده که عملکرد موفقیت‌آمیز آریان 5 که منجر به صرفه‌جویی در سوخت شد، احتمالا به طول عمر تلسکوپ منجر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size