انرژی اتمی به مستعمرات ماه‌نشین نیرو خواهد داد

راکتورهای آینده باید حداقل چهل کیلووات انرژی تولید کنند تا بتوانند از پس تامین نیروی لازم برای سی خانوار در مدت یک دهه برآیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان فضانوردی آمریکا «ناسا» سال‌هاست که «شکافت هسته‌ای» را عملی‌ترین گزینه برای تولید نیروی کولونی‌های فضایی می‌داند و اخیرا اعلام کرده قصد دارد یک راکتور هسته‌ای در ماه نصب کند.

پس از چندین دهه که هیچ انسانی پا روی سطح ماه نگذاشته است، «پروژه آرتمیس» به رهبری ناسا قرار است تا سال 2024 فضانوردانی را به ماه بفرستد تا با انجام کارهای اولیه، مقدمات استقرار بلندمدت انسان روی ماه را فراهم کنند.

فضانوردان برای کار و زندگی روی ماه به مقدار زیادی انرژی نیاز دارند و هیچ منبع تولید انرژی قابل اتکایی در ماه وجود ندارد. ناسا اخیرا شرکت‌های آمریکایی را به ارائه طرح‌هایی برای ایجاد سیستم‌های نیروی شکافت هسته‌ای روی سطح ماه دعوت کرده است.

آنچه باید در این باره به خاطر داشته باشیم این است که میزان انرژی مورد نیاز انسان روی سطح ماه با انرژی مورد نیاز روی زمین تفاوت دارد. فضانوردان روی ماه برای نیروبخشی به سیستم‌های پشتیبانی حیات، شارژ ماه‌نوردها، راه‌اندازی وسایل و دستگاه‌های آزمایش به نیروی بیشتری نیاز دارند.

به گفته ناسا، یک سیستم کوچک و سبک وزن شکافت هسته‌ای که قادر به کار بر روی یک سفینه ماه‌نشین یا وسیله سطح‌نورد باشد و توانایی تولید ده کیلووات برق را داشته باشد، برای برآورده کردن نیازهای چندین خانوار کافی است. ناسا می‌گوید، سیستم‌های شکافت هسته‌ای آینده در نهایت باید حداقل چهل کیلووات انرژی تولید کنند تا بتواند از پس تامین نیروی لازم برای سی خانوار به مدت یک دهه برآیند.

چنان که بشر بتواند چنین منبع نیرویی روی ماه مستقر کند، نه تنها مستعمره کردن این قمر زمین را برای فضانوردان ممکن می‌کند، بلکه امکان اکتشاف و استعمار سیاره مریخ را در آینده‌ای قابل تصور ایجاد خواهد کرد.

پروژه آرتمیس اصولا با نظر به استعمار مریخ در آینده‌ای نزدیک کلید خواهد خورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size