اختراع ماده هوشمندی که می‌تواند «مستقل» عمل کند

وقتی سازه‌های هوافضا بتوانند صداهای ناشی از خود را کاهش دهند، می‌توان از آنها برای فعالیت‌های اطلاعاتی و نظامی بهتر استفاده کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان ماده‌ای مصنوعی به نام «فراماده» اختراع کرده‌اند که می تواند به محیط خود واکنش نشان دهد، بدون هدایت انسان عمل کند، و به طور مستقل تصمیم بگیرد. ماده‌ای که بتواند سرخود حس کند، تصمیم بگیرد، و عمل کند، باعث ایجاد انقلابی در صنعت خواهد شد.

به عنوان مثال، پهپادی که از فراماده ساخته شده و کارش تحویل بسته‌های پستی است، می‌تواند مسیر حرکت و فرود آمدن خود را با توجه به سرعت و جهت باد تنظیم کند و به طور خودکار تغییر مسیر دهد تا بسته پستی را به شکل بهینه‌ تحویل دهد.

فراماده از یک تراشه رایانه‌ای برای کنترل یا دستکاری اطلاعات مورد نیاز برای انجام اقدامات درخواستی استفاده می‌کند، و سپس از نیروی الکتریکی برای تبدیل انرژی دریافتی به انرژی مکانیکی استفاده می‌کند.

در طراحی فراماده، سه عملکرد اصلی که در عموم مواد طبیعی نیز یافت می‌شوند در نظر گرفته شده است: حس کردن، پردازش اطلاعات، و حرکت کردن. برخی از نمونه‌های واکنش‌های اجسام و مواد طبیعی در محیط طبیعی به محرک‌های خارجی عبارتند از واکنش سریع آرواره‌های گیاه حشره‌خوار برای به دام انداختن حشره؛ تغییر رنگ سریع پوست توسط آفتاب‌پرست به منظور هماهنگی با محیط اطراف؛ و تغییر شکل و اندازه کاج‌ها در واکنش به میزان رطوبت هوا.

رهبر تیم پژوهشی که فراماده را اختراع کرده می‌گوید: «اساساً کاری که ما می‌کنیم این است که به دنبال کنترل چگونگی واکنش این ماده به تغییرات محرک‌های خارجی موجود در محیط اطراف هستیم. ماده‌ای که اختراع کرده‌ایم می‌تواند کارکردهای چندمنظوره داشته باشد.»

وی می‌افزاید: «به عنوان مثال، ما می‌توانیم از این ماده برای مخفی‌کاری در فناوری هوافضا استفاده کنیم. وقتی سازه‌های هوافضا بتوانند صداهای ناشی از خود مانند ارتعاشات موتور را کنترل کرده و کاهش دهند، می‌توان از آنها برای فعالیت‌های اطلاعاتی و نظامی بهتر استفاده کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size