حس‌گری که درون اجسام را می‌بیند

این حس‌گر نور پراکنده‌ای که از یک جسم می‌آید را می‌گیرد، اطلاعات جسمی که از آن ساطع شده را فرآوری، و شکل جسم را بازسازی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شرکت مهندسی «نورث وسترن» حس‌گر جدیدی اختراع کرده که توسط آن می‌توان درون اجسام و ورای آنها را مشاهده کرد. این تکنولوژی همچنین پتانسیل تصویربرداری از اجسام متحرک سریع مانند اتومبیل یا حتی قلب در حال تپیدن را دارد.

میدان تحقیقاتی که تولید این حس‌گر جدید را ممکن کرده است، «تصویربرداری فراتر از دید» نام دارد، و دارای وضوح بسیار بالایی است که می‌تواند از اعضای درون بدن انسان، استخوان‌ها، و حتی ریزترین مویرگ‌ها در حین فعالیت تصویربرداری کند.

این فناوری جدید می‌تواند کاربردهای بسیاری داشته باشد. تصویربرداری پزشکی غیرتهاجمی، سیستم‌های ناوبری هشدار اولیه برای وسایل نقلیه، و بازرسی صنعتی در فضاهای کاملاً محدود می‌تواند چند نمونه از کارآیی‌های این حس‌گر باشد.

طرز کار این تکنولوژی این است که نور پراکنده‌ای که از یک جسم می‌آید را رهگیری می‌کند تا اطلاعات تصویری درون نور پیش از ساطع شدن از جسم را بازسازی و بدین‌وسیله شکل جسم اصلی را آشکار کند.

دانشمندان طرز کار این تکنولوژی را با تابش نور چراغ قوه به دست مقایسه می‌کنند. اگر چراغ قوه را به دست خود بتابانید، می‌توانید تا حدودی استخوان‌های درون دست خود را ببینید. ولی چون گوشت، نور را پراکنده می‌کند، تصویری که ما می‌بینیم مخدوش و تار است. حس‌گر جدید، نور را می‌گیرد، و بر اساس اطلاعات آن، تصویر کامل درون دست را بازسازی می‌کند.

نمونه‌های اولیه این حس‌گر از نور مرئی یا مادون قرمز استفاده می‌کنند، اما به گفته سازندگان آن، این اصل را می‌توان به طول موج‌های دیگر نیز تعمیم داد. به عنوان مثال، این تکنولوژی را می‌توان با همین روش کار برای تصویربرداری از زیر آب یا از فضا با استفاده از امواج رادیویی به کار گرفت.

چنانکه مخترعان این حس‌گر می‌گویند، با این تکنولوژی می‌شود در آینده کارهای بسیاری کرد، و تا امروز تنها بخش کوچکی از کارآیی‌های آن به کار گرفته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size