هسته زمین ممکن است تا حدودی مایع باشد

هسته زمین عامل اصلی تغییر جهت میدان مغناطیسی سیاره است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان به مدت بیش از نیم قرن تصور می‌کردند که هسته زمین جامد است، و از یک گلوله فلزی سخت تشکیل شده است. پژوهشی جدید نشان می‌دهد که هسته زمین به احتمال زیاد در قسمت‌هایی از فلز مایع تشکیل شده باشد.

هسته زمین از جهاتی هنوز به اندازه همان زمانی که ژول ورن رمان علمی - تخیلی «سفر به مرکز زمین» را در سال 1864 نوشت، برای بشر اسرارآمیز است. در داستان ورن، دانشمندانی ماجراجو برای کشف چگونگی وضعیت زیر زمین، وارد دهانه یک آتشفشان خاموش می‌شوند، و از آنجا موفق می‌شوند تا اعماق خالی زمین پیش بروند و دنیایی پر از گیاهان و جانوران را کشف کنند.

اگرچه دانشمندان از دهه 1950 می‌دانستند که زمین آن طوری که ورن نشان داده بود توخالی نیست، اما درون سیاره هرگز مورد کاوش قرار نگرفته است. حرارت و فشار بسیار شدیدی که در اعماق زمین وجود دارد، سفر هر کاوشگر انسانی یا مصنوعی را به درون سیاره تا به امروز غیرممکن کرده است.

به منظور بررسی اعماق سیاره، زمین‌شناسان عموما بر امواج و لرزه‌های تولیدشده توسط زلزله تکیه می‌کنند. با اندازه‌گیری این ارتعاشات عظیم، دانشمندان می‌توانند تصویری از عملکرد درونی سیاره را با روشی شبیه به سی تی اسکن انسان بازسازی کنند.

اخیرا، هنگامی که دانشمندان مشغول بررسی امواج زلزله‌ای بودند که از نقطه ایجاد خود در یک سوی زمین به سوی هسته زمین می‌روند و از سوی دیگر زمین سر در می‌آورند، متوجه شدند که امواج در هنگام برخورد با هسته، همیشه یک واکنش نشان نمی‌دهند.

هسته زمین در برخی مواقع امواج زلزله را از خود عبور نمی‌دهد، بلکه آن را منحرف می‌کند. این کشف، دانشمندان را به این نتیجه رساند که هسته زمین احتمالا یکدست نیست، و علاوه بر توپ سفت فلزی، در جاهایی از آهن نیمه‌مایع تشکیل شده است.

این کشف تازه می‌تواند درک ما را از میدان مغناطیسی زمین متحول کند. در جایی که هسته بیرونی زمین که مایع است، منبع اصلی میدان مغناطیسی زمین است، هسته داخلی، جهت مغناطیسی میدان را تغییر می‌دهد.

در عین حال، بر اساس تحقیقات «ناسا»، برخی سیارات مانند مریخ دارای مرکزی مایع هستند، اما هسته داخلی و میدان مغناطیسی ندارند. شناخت دقیق‌تر هسته زمین به دانشمندان کمک می‌کند تا رابطه بین درون سیاره و فعالیت مغناطیسی آن را بهتر درک کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size