کشف سریع‌ترین سیارک منظومه شمسی

دانشمندان می‌گویند که ممکن است یک کمربند سیارکی بین عطارد و خورشید منشاء اصلی سیارک‌های داخلی باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ستاره‌شناسان اخیراً سیارکی را کشف کرده‌اند که در مدت تنها 113 روز به دور خورشید می‌چرخد، و بدین ترتیب سریع‌ترین سیارک منظومه شمسی است که بشر تا به امروز موفق به کشف آن شده است.

این سیارک که «2021 PH27» نام‌گذاری شده، همچنین پس از سیاره عطارد، دومین جرم سریع‌ منظومه شمسی است. عطارد که فقط طی 88 روز دور خورشید می‌گردد، کوتاه‌ترین سال را در میان سیارات و دیگر اجرام منظومه شمسی دارد.

این سیارک مداری ناپایدار دارد، که باعث می‌شود در برخی مواقع از عطارد به خورشید نزدیکتر، و در مواقع دیگر، نسبت به زهره از خورشید دورتر شود. بر اساس مشاهدات اولیه، اخترشناسان بر این باورند که قطر این سیارک کمی بیش از نیم مایل است.

در نزدیکترین فاصله خود با خورشید، سطح «2021 PH27» آنقدر داغ می‌شود که دمای آن به 482 درجه سانتیگراد می‌رسد، دمایی که به راحتی سرب را ذوب می‌کند. بر این اساس، دانشمندان می‌گویند که بعید است این سیارک از مواد فرّار تشکیل شده باشد، و مواد سازنده آن به احتمال زیاد سنگ و مقداری فلزات سخت مانند آهن است.

«2021 PH27» یکی از معدود «سیارک‌های داخلی» است که اخیرا کشف شده‌اند. سیارک‌های موجود در منظومه شمسی خاستگاه‌های متفاوتی دارند. برخی از آنها در «کمربند سیارکی» میان مریخ و مشتری شکل گرفته‌اند، و برخی دیگر ستاره‌های دنباله‌دار مرده هستند. دانشمندان می‌گویند که ممکن است یک کمربند سیارکی دیگر بین عطارد و خورشید منشاء اصلی سیارک‌های داخلی باشد.

اخترشناسان قصد دارند در اوایل سال آینده، پس از آن که «2021 PH27» به دور خورشید سفر کرد و بار دیگر در معرض دید بشر قرار گرفت، بررسی‌های بیشتری درباره این سیارک به عمل آورند. آنها امیدوارند از طریق مطالعه این سیارک بتواند منشاء حدود بیست سیارک دیگری که میان زمین و خورشید در حال رفت و آمد هستند را کشف کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size