کهکشان راه شیری شبیه حرف «اس» انگلیسی است

ستاره‌شناسان تا به امروز مجبور بوده‌اند برای تخمین اندازه و شکل کهکشان راه شیری، به مشاهدات‌شان از کهکشان‌های دیگر تکیه کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تصور عمومی تا به امروز این بود که کهکشان «راه شیری» که منظومه شمسی و سیاره زمین را در خود جای داده، کهکشانی مسطح است، به این معنی که به صورت یکدست در یک امتداد خاص در کیهان پراکنده شده است. پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که راه شیری در حقیقت شبیه حرف «اس» انگلیسی است.

به منظور تهیه نقشه راه شیری، منجمان «ستارگان تپنده» این کهکشان‌ را مرجع قرار دادند. این ستاره‌ها بسیار پُرنور هستند، و از خود نوری حدود ده‌هزار برابر خورشید ساطع می‌کنند، و بنابراین از آن سوی کهکشان از میان سحابی‌های گاز و غبار بیناستاره‌ای قابل مشاهده هستند.

دانشمندان ستارگان تپنده را «شمع‌های استاندارد» نام‌گذاری کرده‌اند، چرا که نور آنها در به طور متناوب در مقیاسی هماهنگ با روشنایی ثابت‌شان کم و زیاد می‌شود. از طریق اندازه‌گیری روشنایی لحظه‌ای آنها و مقایسه آن با روشنایی ثابت این ستارگان، منجمان می‌توانند فاصله آنها نسبت به زمین را محاسبه کنند.

ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ 1.3 متری رصدخانه «لاس کامپاناس» در شیلی، تا به امروز توانسته‌اند پالس‌های ثابت بیش از 2400 ستاره تپنده را رصد کرده و محل آنها بر روی مدل سه‌بعدی کهکشان را مشخص کنند.

نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان این حقیقت را آشکار کرد که کهکشان ما مسطح نیست. اگر بتوانیم از بالا به راه شیری نگاه کنیم، آن را به شکل مارپیچ می‌بینیم. اما اگر بتوانیم از کنار به آن نگاه کنیم، چیزی که می‌بینیم به شکل یک منحنی شبیه حرف «اس» در زبان انگلیسی است.

ستاره‌شناسان تا به امروز مجبور بوده‌اند برای تخمین اندازه و شکل کهکشان راه شیری، به مشاهدات‌شان از کهکشان‌های دیگر تکیه کنند. روش جدید اندازه‌گیری، که از نقشه‌برداری میلیاردها ستاره تپنده بهره می‌برد، به دانشمندان کمک می‌کند تا بتوانند به شیوه‌ای دقیق‌تر جایگاه زمین و منظومه شمسی را در کیهان پیدا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size