از پیشرفته‌ترین تلسکوپ فضایی جهان چه می‌دانیم؟

این تلسکوپ در نقطه‌ای از فضا که زمین و خورشید تاثیر یکدیگر را خنثی می‌کنند مستقر خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«تلسکوپ فضایی جیمز وب» یک تلسکوپ فوق‌پیشرفته است که قرار است به زودی جانشین «تلسکوپ فضایی هابل» شود، و به دانشمندان این امکان را می‌دهد تا به مشاهده آن قسمت‌هایی از کیهان بپردازند که از طریق هابل نمی‌توانستند.

تلسکوپ جیمز وب وضوح و حساسیت مادون قرمز بهتری نسبت به هابل دارد، و طیف گسترده‌‌ای از پژوهش‌ها در زمینه نجوم و کیهان‌شناسی‌، از جمله مشاهده برخی از دورترین رویدادها و اجرام جهان، مانند شکل‌گیری اولین کهکشان‌ها، و همچنین مشخصات جوی دقیق سیارات بالقوه قابل سکونت دور از خورشید را امکان‌پذیر می‌کند.

آینه اصلی این تلسکوپ از هجده قطعه آینه شش‌ضلعی از جنس برلیوم ساخته شده که با طلا روکش شده‌اند. هنگامی که این قطعات با هم ترکیب شوند، آینه‌ای به قطر 6.5 متر ایجاد می‌کنند، که به طرز چشمگیری بزرگتر از آینه 2.4 متری هابل است.

برخلاف تلسکوپ هابل، که در محدوده طیف‌های نوری فرابنفش، مرئی، و مادون قرمز نزدیک فعالیت می‌کند، تلسکوپ جیمز وب می‌تواند در محدوده فرکانسی پایین‌تر، از نور مرئی موج بلند تا مادون قرمز میانی را رصد کند. این توانایی برای تلسکوپ جدید این امکان را ایجاد می‌کند تا اجرام ساطع‌کنندهٔ این طیف نوری، که خیلی کهن هستند و بسیار دورتر از دید هابل قرار دارند، را رصد کند.

برای ایجاد قابلیت مشاهده در طیف مادون قرمز بدون هیچ تداخلی، تلسکوپ جیمز وب باید در دمای بسیار پایین فعالیت کند. به همین خاطر، این تلسکوپ در نقطه‌ای از فضا که زمین و خورشید تاثیر یکدیگر را خنثی می‌کنند مستقر خواهد شد؛ یک محافظ بزرگ خورشیدی از جنس سیلیکون نیز آینه و دیگر ابزارهای آن را به طور مداوم در دمای منفی 223 درجه سانتیگراد نگه خواهد داشت.

این تلسکوپ فوق‌پیشرفته، پروژه مشترک سازمان فضانوردی آمریکا «ناسا»، آژانس فضایی اروپا، و آژانس فضایی کانادا است؛ و به افتخار جیمز وب، مدیر ناسا از سال 1961 تا 1968 که نقشی اساسی در «برنامه آپولو» داشت که برای اولین بار انسان را به ماه برد، نامگذاری شده است.

ساخت تلسکوپ جیمز وب از سال 1996 با بودجه اولیه 500 میلیون دلار آغاز شد، و در ابتدا قرار بود در سال 2007 به فضا فرستاده شود. با این وجود، این پروژه تاخیرها و افزایش هزینه‌های بسیاری را پشت سر گذاشت، که باعث شده تا امروز نزدیک به ده میلیارد دلار خرج داشته باشد. تاریخ پرتاب فعلی تلسکوپ جیمز وب به فضا 18 دسامبر 2021 است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size