آسانسوری برای سفر به ماه

زمین و ماه را می‌توان از طریق یک کابل چهارصدهزار کیلومتری به هم متصل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از آنجایی که سفر به ماه سوار بر موشک روشی دشوار، خطرناک، و گران است، برخی دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که «آسانسور ماه‌نورد» بهترین روش ممکن برای سفر به تنها قمر طبیعی زمین است.

به گزارش «ساینس فوکوس»، بر أساس پژوهشی که در سال 2019 منتشر شد، زمین و ماه را می‌توان از طریق یک «کابل» به هم متصل کرد، که فاصله چهارصدهزار کیلومتری میان این دو را طی می‌کند. از آنجایی که هم ماه و هم زمین حرکات وضعی دارند، کابل را نمی‌توان مستقیم به زمین چسباند، بلکه باید آن را در مدار بالایی زمین رها کرد.

مزیتی که این کار می‌تواند داشته باشد این است که کابل بالا سرِ بخش عمده زباله‌های فضایی در مدار زمین به پایان می‌رسد. بعد از اینکه کابل میان زمین و ماه کارگذاری شد، شاتل‌های رباتیک می‌توانند با بهره گرفتن از انرژی خورشیدی روی این کابل میان ماه و زمین حرکت کنند، و در حقیقت مانند نوار نقاله‌ای میان این دو کره عمل کنند.

ضخامت پیشنهادی برای کابل مذکور به اندازه قطر یک مداد معمولی است، و وزن آن نیز چهل تن خواهد بود. این کابل را می‌توان از مواد موجود مانند «کِولار»، ماده‌ای سخت و سبک که در جلیقه‌های ضدگلوله به کار می‌رود، ساخت.

برخلاف طرح «آسانسور فضایی» که از سطح زمین به سوی فضا می‌رود، و بنابراین مجبور است با جاذبه سنگین زمین مبارزه کند، آسانسور ماه‌نورد که کمی دورتر از سطح زمین متوقف می‌شود، این گرفتاری را نخواهد داشت. ماه هم اتمسفر ندارد، و به همین دلیل از آن سو نگرانی بابت گرانش وجود ندارد.

در آوریل 2021، رسانه‌های دولتی چین ایده‌ای مشابه را تحت عنوان «نردبان آسمانی» معرفی کردند. به گفته آنها، یک سفینه ابتدا با آسانسور از سطح زمین به ایستگاه فضایی مستقر در مدار زمین بالا می‌رود، بعد از آنجا به سوی ماه پرواز می‌کند، و در نهایت سوار بر آسانسور دیگری روی سطح ماه پایین می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size