.
.
.

تجویز دوز «یادآور» واکسن کرونا در آمریکا تنها پس از شش ماه

تزریق دوز یادآور هر سه واکسن کرونا یعنی «فایزر»، «مدرنا»، و «جانسون‌اند‌جانسون» از ماه سپتامبر مجاز خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت جو بایدن اعلام کرد با نظر به افزایش تهدید گونه بسیار واگیردار «دلتا»، شهروندان آمریکایی که تا به امروز مطابق برنامه به طور کامل در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند، به زودی دوز تقویتی یا واکسن یادآور دریافت خواهند کرد.

یک منبع آگاه دولتی، چهارشنبه 25 آگوست 2021 به روزنامه «وال‌استریت ژورنال» اطلاع داد که مسئولان فدرال قصد دارند سومین دوز واکسن کرونا را به جای هشت ماه که پیشتر تعیین شده بود، تنها شش ماه پس از دریافت دوز دوم مجاز کنند.

به گفته این منبع، «سازمان غذا و دارو»ی آمریکا هم‌اکنون در حال بررسی داده‌های تولیدکنندگان واکسن‌ها و کشورهایی است که واکسن یادآور را شش ماه پس از آخرین دور واکسیناسیون تجویز کرده‌اند.

این منبع آگاه به «وال‌استریت ژورنال» گفت که به احتمال زیاد تزریق دوز تقویتی هر سه واکسن کرونا یعنی «فایزر»، «مدرنا»، و «جانسون‌اند‌جانسون» از ماه سپتامبر مجاز خواهد شد.

دولت بایدن و شرکت‌های تولیدکننده واکسن گفته‌اند که تمام تلاش‌شان را خواهند کرد تا واکسن‌های یادآور به اندازه کافی در دسترس شهروندان آمریکایی قرار گیرد. به گفته «وال‌استریت ژورنال»، دولت آمریکا مجموعاً یک میلیارد دوز تقویتی از فایزر و مدرنا خریداری کرده است.

در همین حال، فایزر روز چهارشنبه اعلام کرد که با ارائه داده‌هایی که نشان می‌دهد دوز سوم واکسن‌اش محافظت در برابر ویروس کرونا را به میزان معتنابهی بهبود می‌بخشد، از مقامات بهداشتی ایالات متحده خواسته تا به دوز تقویتی فایزر مجوز بدهند.

«سازمان غذا و دارو»ی آمریکا روز دوشنبه همین هفته واکسن فایزر را مورد تأیید کامل قرار داد. مقامات دولت بایدن گفته‌اند که امیدوارند تائید کامل این واکسن، افراد بیشتری را به واکسیناسیون ترغیب کند، و نرخ تلقیح در آمریکا را که اخیراً تا 60 درصد جمعیت واجد شرایط بالا رفته، باز هم بهبود بخشد.