دوز سوم واکسن فایزر ایمنی در برابر کرونا را به‌ شدت تقویت می‌کند

دوز یادآور واکسن فایزر در گروه سنی بالای 60 سال خطر ابتلا به ویروس کرونا را 86 درصد و خطر ابتلای شدید را 92 درصد کاهش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

داده‌های اولیهٔ یک پژوهش میدانی در اسرائیل نشان می‌دهد که تزریق دوز سوم یا «یادآور» واکسن فایزر می‌تواند ایمنی افراد بالای شصت سال را به میزان معتنابهی افزایش دهد.

اسرائیل از اولین کشورهایی بود که با نظر به افزایش اخیر همه‌گیری ویروس کرونا از نوع «دلتا»، در اواخر ماه گذشته تزریق سومین دوز واکسن فایزر را برای سالمندانی که دو دوز اولیه را دریافت کرده بودند، تجویز کرد.

به گزارش روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، چهارشنبه 18 آگوست 2021، بر اساس پژوهش دومین مرکز بزرگ مراقبت‌های بهداشتی اسرائیل، «خدمات سلامتی مکابی»، دوز تقویتی واکسن «فایزر» در گروه سنی بالای 60 سال خطر ابتلا به ویروس کرونا را 86 درصد و خطر ابتلای شدید را 92 درصد کاهش می‌دهد.

مکابی در پژوهش خود نتایج آزمایش کرونای 149،144 نفر حداقل هفت روز پس از دریافت دوز تقویتی واکسن فایزر، را با 675،630 نفر هم‌سن، هم‌جنس، و دارای شرایط اقتصادی، اجتماعی، و جمعیتی یکسان که بین ژانویه و فوریه سال جاری تنها دو دوز واکسن دریافت کرده بودند، مقایسه کرد. نتیجه نشان داد که در حالی که تنها 37 نفر از گروه اول به کرونا مبتلا شده بودند، در گروه دوم 1064 به این بیماری مبتلا شدند.

اسرائیل طی ماه جاری حداقل سن برای تزریق واکسن کرونا را به 50 سال کاهش داد، و ‌هماکنون در حال بررسی تجویز آن برای افراد بالای 40 سال است، زیرا عموم ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی محلی می‌گویند که تزریق دوز سوم واکسن باعث کاهش میزان ابتلا شده است.

به گفته «وال‌استریت ژورنال»، در آمریکا نیز دولت بایدن روز چهارشنبه اعلام کرد در حال بررسی ارائه دوزهای تقویتی از 20 سپتامبر به بعد است. در حالی که تزریق دوز سوم به افراد سالخورده و دارای ضعف سیستم ایمنی بدن در اسرائیل حدود پنج ماه پس از تزریق دوز دوم آغاز شد، در آمریکا این اتفاق هشت ماه پس از تزریق دوز دوم خواهد افتاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم