افزایش 60 درصدی خطر زایمان زودرس در زنان باردار مبتلا به کرونا

این زنان گاهی در هفته سی و دوم زایمان می‌کنند که موجب آسیب‌های فراوان برای نوزاد خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محققان دانشگاه کالیفرنیا در یک مطالعه جدید دریافتند زنانی که در دوران بارداری، مبتلا به ویروس کرونا می‌شوند احتمال زایمان زودرس آنها قبل از کامل شدن هفته سی و هفتم60 درصد بیشتر خواهد شد.

به گزارش مجله «The Lancet Regional Health» بیش از 240 هزار تولد از ژوئيه 2020 تا ژانویه 2021 مورد بررسی قرار گرفته که نزدیک به 9 هزار نفر از این زنان باردار مبتلا به کرونا و مابقی آن‌ها، سالم بودند.

با درنظر گرفتن تمامی عوامل محتمل در این پژوهش مانند نژاد و سن مشخص شد به ازای هر زایمان زودرس زنی که به این ویروس مبتلا نشده، 1.6 زایمان زودرس وجود دارد که این خطر افزایش 60 درصدی در میان زنان بارداری را که به کرونا مبتلا شده بودند را نشان می‌دهد.

در بررسی‌های این محققان مشخص شد برخی از زنان باردار در این پژوهش حتی در هفته سی و دوم زایمان کردند و با اینکه هنوز دلیل اصلی این زایمان‌های زودرس ناشی از ویروس کرونا مشخص نشده، اما پزشکان به شدت زنان باردار را تشویق به انجام واکسن می‌کنند.

زایمان‌های زودرس یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده سلامت و رشد کودک است. نوزادانی که قبل از کامل شدن سی و هفت هفته بارداری به دنیا می‌آیند به دلیل تکمیل نشدن فرایند شکل‌گیری با مشکلات جدی تنفسی، قلبی و یا مغزی درگیر خواهند شد.

به گفته متخصصان، با درنظرگرفتن پیامد‌های ویروس کرونا بر روی زنان باردار و آینده کودکان آن‌ها، لزوم واکسیناسیون این زنان باید در اولویت قرار بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم