گزارش «سازمان جهانی بهداشت» از تازه‌ترین نتایج بررسی منشاء ویروس کرونا

اولین بیمار مبتلا به کووید -19 در جهان ممکن است هنگام کار در آزمایشگاه ووهان توسط خفاش آلوده شده باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پیتر امبارک، سرپرست «سازمان جهانی بهداشت» که پیش از این، ایده خروج ویروس کرونا از آزمایشگاه‌های چین را بعید می‌دانست اعلام کرد این امکان وجود دارد که ویروس از داخل آزمایشگاه بیرون آمده باشد.

به گزارش «دیلی‌میل»، پنج‌شنبه 12 اوت، پیتر امبارک، برخلاف نظریه قبلی خود اعتراف کرد ممکن است اولین فرد مبتلا به کرونا در جهان هنگام کار در آزمایشگاه ووهان بر روی خفاش آلوده شده باشد.

امبارک به شبکه تلویزیونی TV2 دانمارک گفت: «کارمندی که با گرفتن نمونه در آزمایشگاه آلوده شده بود به‌عنوان یک فرضیه احتمالی برای منشاء انتشار این بیماری درنظر گرفته می‌شود.»

او در ابتدا اصرار داشت شواهدی مبنی بر انتقال ویروس در ووهان یا مکان‌های دیگر قبل از دسامبر 2019 وجود ندارد و به همین خاطر از دانشمندان خواست تحقیقات در مورد احتمال خروج ویروس از آزمایشگاه را متوقف کنند.

اما یک هفته بعد، او از اظهارات خود عقب‌نشینی کرد و گفت که تیمش در ماه دسامبر در ووهان کشف کرده بود حداقل 13نوع کووید وجود دارد و این نشان می‌دهد که ویروس مدتی در حال تلاش بوده تا به گونه‌های مختلف توسعه پیدا کند.

سرپرست گروه کارشناسی سازمان جهانی بهداشت همچنین فاش کرد که ممکن است تا اوایل دسامبر بیش از 1000 نفر در ووهان به این ویروس مبتلا شده باشند، اما برآوردی که بر اساس داده‌های چینی در این بازه انجام شده 174 نفر را نشان می‌دهد.

بازار عمده فروشی غذاهای دریایی هوانان، جایی که دانشمندان می‌گویند اولین نشانه‌های عفونت در آن به طور رسمی گزارش شد فاصله کمی از مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ووهان دارد.

این بازار همچنین در فاصله چند مایلی آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان است، جایی که دانشمندان در حال آزمایش بر روی خفاش‌ها و مطالعه مبتنی بر تاثیر خفاش قبل از همه‌گیری کووید-19 بودند.

از آن زمان سوالاتی مبنی بر نقش آزمایشگاه‌ ویروس شناسی ووهان در همه‌گیری کرونا مطرح شده است.

چین مدتهاست که در داخل و خارج از کشور متهم به پنهان کردن شیوع اولیه و پنهان کردن اطلاعات اولیل مبتلا به کرونا در دسامبر2019 در شهر ووهان است.

سرپرست گروه کارشناسی سازمان جهانی بهداشت نیز فاش کرد که دسترسی به اسناد و حتی بحث نظریه نشت از آزمایشگاه با دانشمندان و مقامات چینی برای تیمش چقدر دشوار بوده است.

این ویروس تا کنون در جهان حدود 206 میلیون نفر را مبتلا و حدود 4.3 میلیون نفر را قربانی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم