کاهش تاثیرگذاری واکسن‌های فایزر و مدرنا در برابر گونه «دلتا»

هر دوز مدرنا سه برابر بیشتر از فایزر پروتئین «اسپایک» آزاد می‌کند، که باعث آماده‌سازی موثرتر دستگاه ایمنی بدن فرد واکسینه‌شده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یافته‌های اولیه یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که اثربخشی واکسن‌های فایزر و مدرنا در برابر ویروس کرونای نوع «دلتا» به ترتیب به 42 درصد و 76 درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری «فاکس نیوز»، 12 اوت 2021، این پژوهش در دوره زمانی میان ماه‌های ژانویه و ژوئیه امسال در آمریکا صورت گرفت، که در آن دو گونه «آلفا» و «دلتا» انواع شایع ویروس کرونا بودند. شیوع نوع دلتا در ایالت مینه‌سوتا از 0.7 درصد در مه به بیش از 70 درصد در ژوئیه رسید؛ در حالی که شیوع نوع آلفا طی همین مدت از 85 درصد به حدود 13 درصد کاهش یافت.

پژوهش‌های پیشین نشان داده بودند که واکسن‌ فایزر 76 درصد و واکسن مدرنا 86 درصد در برابر ابتلا به ویروس کرونای نوع اصلی، و به ترتیب 85 و 91.6 در برابر بستری شدن در بیمارستان ایمنی ایجاد می‌کنند. این تاثیرگذاری برای جلوگیری از ابتلا تا ماه ژوئیه امسال به ترتیب به 42 درصد و 76 درصد کاهش یافته است.

یافته‌های بیشتر نشان می‌دهد افرادی که با واکسن مدرنا واکسینه شده‌اند‌، در مقایسه با دریافت کنندگان واکسن فایزر، احتمال ابتلای مجددشان به نصف کاهش یافته است. محققان همچنین دریافتند که ساکنان ایالت فلوریدا که به طور کامل با واکسن مدرنا واکسینه شده‌اند، در مقایسه با دریافت‌کنندگان واکسن فایزر 60٪ کمتر در خطر ابتلای مجدد هستند.

به گفته «فاکس نیوز»، بررسی تمام ایالت‌های آمریکا نشان داد که واکسن مدرنا در مقایسه با واکسن فایزر، بستری شدن‌ بیماران کرونایی را به نصف کاهش داده است. محققان «تفاوت معنی‌داری» میان بیماران بستری‌شده در بخش مراقبت‌های ویژه که یکی از این دو واکسن را زده بودند، مشاهده نکردند.

پژوهشگران عوامل متعددی را به عنوان دلایل تفاوت‌های مشاهده‌شده میان تاثیرات واکسن‌های مدرنا و فایزر مطرح کردند. از جمله گفتند که «دوز» واکسن یکی از عوامل مهم تفاوت است، چرا که هر دوز مدرنا سه برابر بیشتر از فایزر پروتئین «اسپایک» آزاد می‌کند، که باعث آماده‌سازی موثرتر دستگاه ایمنی بدن فرد واکسینه‌شده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم