حلقه‌های شبح‌وار سیاهچاله‌ای در فاصله 7800 سال نوری زمین

قطر این حلقه‌ها به محققان اجازه می‌دهد تا فاصله سحابی‌ها نسبت به زمین را تعیین کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان فضانوردی ایالات متحده «ناسا»، اخیرا موفق شد حلقه‌های نوری شبح‌وار گرداگرد یک سیاهچاله را در فاصله 7800 سال نوری از منظومه شمسی رصد کند.

به گزارش خبرگزاری «سی.ان.ان»، 12 اوت 2021، «رصدخانه اشعه ایکس چاندرای ناسا» و «رصدخانه نیل گرل سویفت» توانستند با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس نشان دهند که این سیاهچاله، با جذب مواد جامد متصاعدشده از ستاره نزدیک به خود، دیسکی نورانی گرداگرد خودش به وجود می‌آورد.

Advertisement

سیاهچاله‌ها ناشناخته‌ترین پدیده‌های کیهان هستند، و در آنها قوانین فیزیک معمولی نقض می‌شود. برای مثال، نور در سیاهچاله خم می‌شود، و گفته می‌شود مسافت‌ها درون آن تغییر می‌کنند.

سیاهچاله معمولا در سیستمی دوگانه با یک ستاره شکل می‌گیرد. سیاهچاله مورد نظر و ستاره همراهش، که جرمش تقریباً نصف خورشید ماست، سیستم «سیگنی وی-404» نامیده شده، و حدود 7800 سال نوری از زمین فاصله دارد.

هشت حلقه‌ حول این سیاهچاله را «پژواک‌های نوری» ایجاد می‌کنند. هنگامی که اشعه ایکس متصاعدشده از سیستم دوگانه، روی سحابی‌های میان این سیستم و منظومه شمسی منعکس شد، این حلقه‌های شبح‌وار در فضا شکل گرفتند.

این هشت حلقه را شعله‌های آتش ستاره‌ای که در سال 2015 افروخته شد، پس از برخورد با سحابی‌های پراکنده در فضا ایجاد کرد. قطر این حلقه‌ها به محققان اجازه می‌دهد تا فاصله سحابی‌ها نسبت به زمین را تعیین کنند. هرچه حلقه بزرگتر باشد، سحابی به زمین نزدیکتر است.

برای مشاهده این حلقه‌ها، پژوهشگران از اشعه ایکس به روشی مشابه اسکن بیمار در مطب پزشک یا اسکن چمدان در فرودگاه استفاده کردند. آنها توانستند بر اساس میزان جذب اشعه ایکس ترکیب سحابی‌ها را تعیین کنند. محققان دریافتند که سحابی‌ها به احتمال زیاد از ذرات گرافیت و سیلیکات ساخته شده‌اند.

این کشف جدید می‌تواند به دانشمندان برای درک بهتر سیاهچاله درون سیستم «سیگنی وی-404» و همچنین فضای کیهانی میان آن سیستم و زمین کمک کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم