.
.
.

هشدار تکان‌دهنده سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی

گوترش: این گزارش باید خط پایانی بر استفاده از زغال سنگ و دیگر سوخت‌های فسیلی باشد پیش از آنکه آنها سیاره‌مان را نابود کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«هیئت تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد»، اعلام کرد تغییرات اقلیمی به مرحله‌ای بسیار خطرناک رسیده، گرمایش زمین به طور تهدیدآمیزی از کنترل خارج شده، و انسان‌ها مقصر اصلی این فاجعه هستند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دوشنبه 9 آگوست 2021، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای این گزارش را «زنگ خطری برای بشریت» نامید و گفت: «این زنگ خطری کر کننده است. این گزارش باید خط پایانی بر استفاده از زغال سنگ و دیگر سوخت‌های فسیلی باشد پیش از آنکه آنها سیاره‌مان را نابود کنند.»

بنا بر این گزارش، اگر اقدامات سریع و وسیع برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای صورت نگیرد، متوسط دمای جهان به احتمال زیاد طی 20 سال آینده 1.5 درجه سانتیگراد یا بیشتر افزایش خواهد یافت. این بیشترین میزان افزایش دماست که بشریت می‌تواند بدون بار آمدن تحولات گسترده اقتصادی و اجتماعی تحمل کند.

امسال موج گرما صدها نفر را در شمال غربی آمریکا در مجاورت اقیانوس آرام به کام مرگ فرستاد و رکورد دما را در سراسر جهان شکست. آتش‌سوزی‌های گسترده به دلیل گرما و خشکسالی مناطق غربی آمریکا را در بر گرفته است. گرمای هوا همچنین باعث انتشار میزان معتنابهی دی‌اکسید کربن از جنگل‌های سیبری شده، و یونانی‌ها را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود سوار بر کشتی کرده است.

افزایش بیشتر دما می‌تواند به این معنا باشد که در برخی نقاط جهان، مردم فقط با پا بیرون گذاشتن از خانه ممکن است بمیرند. اگر تغییرات اقلیمی به مسیر فعلی خود ادامه دهد، دمای هوای سطح کره زمین می‌تواند تا سال 2060 به 2.0 و تا پایان قرن جاری به 2.7 درجه سانتیگراد برسد.

حتی همین الان هم سطح گازهای گلخانه‌ای در جو به اندازه‌ای بالاست که تا چندین دهه یا حتی چندین سده باعث ایجاد اختلالات اقلیمی می‌شود. موج گرمای مرگبار، طوفان‌های بزرگ، و دیگر تغییرات اقلیمی که در حال حاضر روی می‌دهد، در آینده شدیدتر خواهد شد.

برخی تغییرات اقلیمی نیز علی‌رغم تلاش‌های بشر برای تغییر وضعیت فعلی کماکان ادامه خواهند یافت. صفحات یخی گرینلند همچنان به ذوب شدن ادامه خواهند داد، و سطح دریاها را در سراسر جهان بالا خواهند برد، که در سده‌های آینده منجر به بالا آمدن سطح اقیانوس‌ها خواهد شد.