.
.
.

افزایش نگرانی‌ها از شیوع گسترده گونه دلتای کرونا در آمریکا

میانگین تولید مثل تخمینی گونه اصلی ویروس کرونا که در شهر ووهان چین ظاهر شد تقریباً 2.5 بود، حال آنکه این عدد برای گونه دلتا 5 است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها»ی ایالات متحده گفته‌اند که تا پایان ماه ژوئیه، 93.4 درصد مبتلایان به ویروس کرونا با گونه دلتا بیمار شده‌اند.

به گزارش روزنامه «واشینگتن پست»، دوشنبه 9 آگوست 2021، گونه دلتا، با فرستادن روزانه هزاران نفر به بیمارستان‌ها طی تنها هفته‌های اخیر، حساب و کتاب‌های دولت بایدن برای خاتمه دادن به همه‌گیری را به‌طور کلی به هم ریخت.

متخصصان بیماری‌های واگیردار امیدوار بودند تا با واکسیناسیون 70 تا 80 درصد مردم، همراه با رعایت اصول ایمنی بهداشتی، همه‌گیری کرونا را تحت کنترل درآورند. اما نوع واگیردارتر دلتا، واکسیناسیون حدود 90 درصد جمعیت را طلب می‌کند.

به گفته «واشینگتن پست»، واکسینه کردن نود درصد مردم آمریکا – و جهان – ممکن است سال‌ها طول بکشد. و در این مدت، با وجود تعداد زیادی افراد واکسینه‌نشده، گونه دلتا فرصت مناسبی برای گسترش بیشتر و بیمار کردن تعداد زیادتری از مردم، و در عین حال «جهش ژنتیکی» خواهد داشت.

غلبه نوع دلتا در آمریکا، بر یک تابستان نسبتا رها از قید و بندهای بهداشتی دست و پا گیر مربوط به بیماری کرونا نقطه پایانی گذاشت. به محض اینکه مدارس و مشاغل آماده بازگشایی و آغاز کار در سطح عادی شدند، دومرتبه استفاده از ماسک در محیط‌های سربسته و رعایت بسیاری دیگر از موارد ایمنی در نقاط مختلف آمریکا اجباری شد.

میانگین تولید مثل تخمینی گونه اصلی ویروس کرونا که در شهر ووهان چین ظاهر شد تقریباً 2.5 بود. این یعنی هر فرد آلوده به این گونه می‌توانست 2.5 نفر دیگر در جمعیتِ واکسینه‌نشده را آلوده کند. حالا «مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها» می‌گوید که میانگین تولید مثل تخمینی گونه دلتا بیش از 5 است و این همان چیزی است که در هفته‌های اخیر به «انفجار ویروسی» آمریکا انجامیده است.