واتس‌اپ گزینه «یک بار دیدن» را برای حذف فوری عکس و فیلم اضافه می‌کند

این ویژگی نگرانی حامیان حقوق کودک را در زمینه سواستفاده جنسی افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پیام‌رسان «واتس‌اپ» در حال ارائه یک ويژگی جدید است که با انتخاب آن به کاربران اجازه می‌دهد عکس‌ها یا فیلم‌ها بعد از یک بار مشاهده بدون اینکه در تلفن همراه ذخیره شوند، پاک شود. این گزینه جدید «یک بار ببینید» نام دارد.

واتس‌اپ می گوید این ویژگی «به کاربران اجازه می‌دهد تا بر حریم خصوصی خود کنترل بیشتری داشته باشند.»

با این حال، حامیان حقوق کودک ابراز نگرانی کرده‌اند که این ويژگی می‌تواند به سرپوش گذاشتن بر روی شواهد سو‌استفاده جنسی از کودکان کمک کند.

انجمن ملی پیشگیری از رفتارهای ظالمانه با کودکان (NSPCC) در حال حاضر به‌دلیل استفاده از پیام‌های رمزگذاری شده با فیس‌بوک که واتس‌اپ زیرمجموعه آن است اختلاف نظر دارد.

آلیسون ترو، یکی از مسئولان ارشد این موسسه می‌گوید: «ويژگی جدید می‌تواند کودکان را در معرض خطرات بیشتری قرار دهد و ابزار دیگری را برای جلوگیری از شناسایی شدن و از بین بردن شواهد در اختیار مجرمان قرار می‌دهد.»

پیام‌های رمزگذاری شده به این معنی است که پلیس نمی‌تواند آن‌ها را بررسی کند و فقط فرستنده و گیرنده «یک بار» به آن دسترسی دارند. با حذف خودکار پیام‌ها پلیس در عملیات‌ خود حتی در صورت توقیف دستگاه‌های الکترونیکی نیز به شواهد جرم دسترسی ندارد.

با این حال کمپانی واتس‌اپ گفته است: «لازم نیست تمامی محتویاتی که به اشتراک می‌گذاریم ماندگار باشد.»

واتس‌اپ همچنین از این ویژگی به‌عنوان حفظ حریم خصوصی کاربران عادی یاد کرده است که می‌توانند از آن به‌عنوان دور ریختن عکس‌های شخصی استفاده کنند. مثلا در زمان‌هایی کاربران هنگام پرو لباس در مغازه از خود عکس می‌گیرند و یا رمز عبوری برای هم ارسال می‌کنند.

ویژگی «یک بار ببینید» در واتس‌اپ امکان گرفتن عکس و ضبط صفحه گفت‌وگو را هنگام باز کردن فایل برای اولین بار به کاربر می‌دهد.

پیش از این نیز واتس‌اپ در ماه نوامبر ویژگی‌ای را معرفی کرد که پیام‌ها برای ارسال کننده و دریافت کننده بعد از هفت روز پاک شود که زمینه‌های نگرانی و چالش‌های حقوقی را برای دولت بریتانیا فراهم کرد.

قوانین بریتانیا می‌گوید اطلاعات مربوط به «بحث‌ها یا تصمیمات اساسی» باید در بایگانی تاریخی ثبت شود.

واتس‌اپ اعلام کرده است ويژگی جدید «یک بار ببینید» از این هفته برای تمامی کاربران قابل دسترس خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم