واکسیناسیون به معنای ایمنی کامل در برابر کرونا نیست

تاکنون بیش از 150 میلیون نفر در آمریکا به‌طور كامل واكسینه شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجله «فوربز»، گزارش داد که واکسیناسیون لزوما خطر ابتلا به ویروس کرونا را به صفر نمی‌رساند.

بر اساس اعلامیه «مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها»، اداره بهداشت عمومی آمریکا، تا کنون 4115 مورد بستری شدن یا مرگ افرادی گزارش شده است که با وجود واکسینه‌شدن کامل در برابر ویروس کرونا، به «عفونت ارتقاءیافته» مبتلا شده‌اند.

مجله «فوربز» توضیح می‌دهد که «عفونت ارتقاءیافته» زمانی روی می‌دهد که فرد کاملا واکسینه‌شده دوباره تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته و بیمار می‌شود. این وضعیت در اصطلاح علمی تحت عنوان «سندروم حاد تنفسی ویروس کرونای 2» طبقه‌بندی می‌شود.

از 4115 مورد «عفونت ارتقاءیافته» که اداره بهداشت عمومی آمریکا اعلام کرده، تقریباً نیمی (49 درصد) زنان و کمی بیش از سه‌چهارم (76 درصد) 65 سال به بالا بوده‌اند. از این تعداد، 3907 نفر در بیمارستان بستری شده و 750 نفر در اثر ابتلا درگذشته‌اند. تعداد کل واقعی مبتلایان به «عفونت ارتقاءیافته» طبیعتا بیشتر از موارد گزارش‌شده است.

این گزارش یادآوری می‌کند که تا به حال بیش از 150 میلیون نفر در ایالات متحده به‌طور كامل در برابر ویروس کرونا واكسینه شده‌اند، که 4115 مورد كمتر از 0.003٪ كل این جمعیت است. به علاوه، میزان کارآیی واکسن‌های مختلف کرونای تولید آمریکا بین 70 تا 95 درصد متغیر است، که نشان می‌دهد تنها 5 درصد احتمال ابتلای فردی که کاملا واکسینه‌شده وجود دارد.

بنابراین، خطر ابتلا به ویروس کرونا برای کسانی که به‌طور کامل واکسینه نشده‌اند، به نسبت بسیار بیشتر از خطر آن برای کسانی است که کاملا واکسینه شده‌اند. در نهایت، «فوربز» تاکید می‌کند که هشدار اخیر اداره بهداشت عمومی آمریکا درباره خطر ابتلا به «عفونت ارتقاءیافته» به این معناست که حتی پس از واکسیناسیون کامل هم نباید جانب احتیاط را رها کرد؛ و باید تا به پایان رسیدن همه‌گیری کرونا هوشیار بود و به محافظت از خود ادامه داد.

شمار مبتلایان به بیماری کووید-19، در جهان تاکنون به 182 میلیون و 202 هزار و 398 نفر رسیده و مرگ سه میلیون و 945 هزار و 677 نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است. بنابر تازه‌ترین آمارها تاکنون 166 میلیون و 764 هزار و 96 نفر از مبتلایان به کووید-19 بهبود یافته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم