‌رئیس سابق سازمان غذا و داروی آمریکا: نشت ویروس از آزمایشگاه‌ها همیشه اتفاق می‌افتد

منشا 6 مورد آخر شیوع سارس-1 در چین، آزمایشگاه‌ها بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسکات گوتلیب، رئیس پیشین سازمان غذا و دارو ایالات متحده، با بیان اینکه نشت ویروس از آزمایشگاه‌ها به طور تصادفی «همیشه اتفاق می‌افتد» به نگرانی‌ها در خصوص نظریه نشت کووید‌19- از آزمایشگاهی در ووهان چین دامن زد.

گوتلیب در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس» گفت: «راستش را بخواهید این نوع نشت از آزمایشگاه همیشه اتفاق می‌افتاد. حتی اینجا در ایالات متحده نیز چنین موارد غیرمنتظره‌ای داشته‌ایم. در چین هم منشا 6 مورد آخر شیوع سارس-1 آزمایشگاه‌ها بوده‌اند. مورد آخری که بسیار گسترده بود و چین در ابتدا اعلام نکرد که این ویروس از آزمایشگاه سرچشمه گرفته است.»
او ضمن ابراز نگرانی از رعایت نشدن پروتکل‌های ایمنی در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در ایالات متحده و کشورهای دیگر گفت: «تصمیم‌گیری قطعی در مورد منشأ همه‌گیری برای جلوگیری از شیوع ویروس‌های مرگبار در آینده بسیار مهم است.»


درخواست‌ها برای بررسی بیشتر ریشه همه‌گیری کرونا در روزهای اخیر شدت یافته است. در اوایل ماه می، روزنامه «وال استریت ژورنال»، گزارش داد که سه پژوهشگر آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان، در نوامبر 2019، ماه‌ها پیش از اعلام شیوع کرونا از سوی دولت این کشور، با علائمی شبیه ابتلا به این ویروس، به بیمارستان مراجعه کرده بودند که گمانه‌زنی‌ درباره نشت ویروس عامل کرونا از این آزمایشگاه را قوت می‌بخشد.

گوتلیب گفت «بسیار مهم است که درک کنیم احتمال نشت ویروس از آزمایشگاه به چه میزان بوده است، بنابراین می‌توانیم توجه بین‌المللی بیشتری را به تلاش برای به دست آوردن آمار بهتر در این آزمایشگاه‌ها، فعالیت‌ها و افزایش امنیت (کارمندان آزمایشگاه‌ها)در کانون توجه بین‌المللی قرار دهیم. ما همچنین باید از دریچه امنیت ملی به بهداشت عمومی نگاه کنیم. کووید بیش از اینکه به بسیاری از کشورهای دیگر آسیب برساند، به ایالات متحده آسیب رساند.»
او گفت: «فکر می‌کنم باید مراقبت‌های بهتری انجام دهیم و برای انجام چنین ماموریتی از ابزارهای خودمان در حوزه امنیت ملی هم استفاده کنیم.»


در همین رابطه، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده گفت که تحقیقات هنوز مشخص نکرده است که همه‌گیری پس از تماس انسان با حیوانات آلوده آغاز شده است یا به دلیل یک حادثه آزمایشگاهی. انتظار می‌رود مسئولان ظرف چند ماه آینده گزارش به روز شده در مورد نتیجه‌گیری خود را ارائه دهند.
بایدن متعهد شده است كه هرگونه یافته نهادهای اطلاعاتی مربوط به تحقیقات در این زمینه را در اختیار عموم قرار دهد.
طبق آخرین آمارها، بیش از یکصد و هفتاد میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد حدود سه میلیون و ششصد هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size