آیا مخلوط کردن واکسن‌های کرونا ایمن است؟

آیا می‌شود یک بار فایزر و بار دیگر آسترازنیکا دریافت کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پژوهش‌ها و تحقیقات علمی که درباره اثربخشی مخلوط کردن واکسن‌های ویروس کرونا تاکنون منتشر شده‌اند با هم مغایرت دارند. پیشتر در پژوهشی در این باره تاکید شده بود که مخلوط کردن واکسن‌ها نه تنها مطلوب نیست بلکه عوارض جانبی هم دارد. امّا پژوهش جدیدی که روز سه شنبه هفته گذشته منتشر شد، نشان داد که مخلوط کردن برخی از واکسن‌ها دارای نتایج مثبت، بسیار ایمن و بی خطر است.


محققان علوم پزشکی اسپانیایی، در یک پژوهش علمی درباره مخلوط کردن واکسن‌های کرونا از قبیل فایزر آمریکایی با آسترازنکا بریتانیایی نتیجه گرفتند که دادن یک دوز واکسن فایزر به افرادی که قبلاً یک دوز واکسن آسترازنکا دریافت کرده‌اند بسیار ایمن و موثر خواهد بود.
این پژوهش که توسط موسسه بهداشتی کارلوس سوم -با حمایت دولت اسپانیا -انجام گرفت؛ نشان داد، افرادی که دوز اول را آسترازنکا دریافت کردند و سپس دوز دوم فایزر تزریق کردند، ایمنی آنها بین 30 تا 40 برابر بیشتر از گروهی است، که 2 دوز آسترازنکا دریافت کرده‌اند.

عوارض جانبی کم‌تر


به گزارش خبرگزاری رویترز محققان اسپانیایی همچنین تاکید کردند: که عوارض جانبی ناشی از مخلوط کردن واکسن فایزر و آسترازنکا بسیار کم است. نتایج این تحقیقات از طریق تجربه عملی بر 600 شرکت کننده در این پژوهش مشاهده شده است.
پیشتر یک مطالعه بریتانیایی نشان داده بود که مخلوط کردن، یا به عبارتی دریافت دو نوع واکسن متفاوت، عوارض جانبی برای افراد در بر خواهد داشت. این تحقیقات نشان داده بود، کسانی که دوز اول را واکسن فایزر دریافت کردند؛ سپس دوز دوم را آسترازنکا تزریق کردند؛ یا برعکس، عوارض جانبی داشتند.

پژوهش بریتانیایی همچنین نشان داد، عوارض جانبی از قبیل سردرد،خستگی و تب موقتی خواهد بود و نگرانی جدی درباره ایمنی و سلامتی افراد ندارد.

واکسن فایزر بایون‌تک
واکسن فایزر بایون‌تک

هشدار درباره مخلوط کردن واکسن‌ها

گفتنی است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده آمریکا پیشتر نسبت به مخلوط کردن دوزها هشدار داده بود.
طبق توصیه‌های مراکز بهداشتی، افراد تنها در موارد استثنائی می توانند واکسن متفاوت دوم را تزریق کنند
مراکز بهداشتی آمریکایی گفته اند که ایمنی و اثربخشی دوزهای مخلوط تاکنون ارزیابی نشده است لذا دو دوز واکسیناسیون باید با یک محصول تکمیل شود.

سه میلیون مرگ در سراسر جهان


طبق آخرین آماری که خبرگزاری رویترز نشان داد، بیش از 163.37 میلیون نفر در سراسر جهان تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
طبق این گزارش تعداد کل مرگ و میر ناشی از ویروس به سه میلیون و 523229 نفر رسیده است.

واکسن آسترازنیکا
واکسن آسترازنیکا

ویروس کرونا

از زمان کشف اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در چین در دسامبر 2019، موارد ابتلا به این ویروس در 210 کشور و منطقه ثبت شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size