.
.
.

کشف ترکیبی در کاکائو که کم حافظه گی را ترمیم می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک تحقیق علمی جدید نشان داد که ترکیب شیمیایی به نام "فلاناول" که در کاکائو، چای و برخی از سبزی ها وجود دارد، می تواند تا حدی کم حافظه گی را ترمیم کند. البته به شرطی که این عارضه مربوط به مرگ سلول های مغزی همانند آنچکه در آلزهایمر رخ می دهد نباشد.

دانشمندان در یک تحقیق محدود با شرکت فقط 37 فرد سالم بین 50 تا 69 سال سن، و پس از خوراندن این ترکیب شیمیایی به آنها که در کاکائو وجود دارد، دریافتند که گردش خون و متابولیسم در ناحیه "هیپوکمپ"، مغز که مسئولیت کار حافظه را به عهده دارد، افزایش می یابد.

به برخی از این افراد 10 میلی گرم و به برخی دیگر تا 900 میلی گرم از ماده فلاناول به مدت 3 ماه داده شد. اسکن و بررسی مغز این افراد نشان داد که حافظه این افراد همانند افراد 30 تا 40 ساله شده است.

البته این بهبودی در افرادی بوجود آمد که حافظه آنها بطور خفیف و به علت تغییرات سنی کاهش یافته بود.

گفته می شود کاکائویی که در شکلات به کار می رود مقدار بسیار کمی از این ماده را در خود دارد، بنابراین تصور اینکه با خوردن شکلات از کیفیت خوب این ماده بهره می برید، فکری بیهوده است.

این تحقیق که بخشی از مخارج آن توسط یک شرکت شکلات سازی تامین شده بود، نشان داد که ترکیب شیمیایی فلاناول گردش خون و متابولیسم را در بخشی از هیپوکاموس مغز به نام "هیپوکامپ" که مسئولیت کار حافظه را به عهده دارد، افزایش می دهد.

با افزایش سن، شمار و عمل سیناپس ها یا همان پیوندهای بین سلولی مغز کاهش می یابد. اما در حالت های خفیف این ماده می تواند دوباره آنرا به حالت اول برگرداند و از کم حافظه گی جلوگیری کند.

البته تحقیقات پیشین از ماده فلاناول کاکائو ثابت کرده بود خوردن آن پیوند و ارتباط میان سلولی مغز را افزایش می دهد. آن تحقیق روی موش های آزمایشگاهی صورت گرفت که در آن ثابت شد ارتباط سلولی در ناحیه هیپوکامپ که مربوط به حافظه است، افزایش یافت.

دانشمندان از سوی دیگر هشدار می دهند که مردم مواظب باشند از مصرف زیاد شکلات خود داری کنند، چون مقدار فلاناول در آن بسیار پایین است و ضررش بیش از فایده اش می تواند باشد.

پروفسور اسکات اسمال، رئیس مرکز تحقیقات آلزهایمر در دانشگاه کلمبیای آمریکا که این تحقیق محدود در آنجا انجام گرفت به مجله "علم اعصاب" می گوید: "با دادن شکلات می توانید بسیاری از مردم را خوشحال کنید ولی با این کار به سلامتی آنها ضرر زده اید".

وی افزود: "با بالا رفتن سن به علت تغییرات بافتی و فیزیکی در هیپوکامپ قدرت حافظه نیز کم می شود. در این تحقیق محدود توانستیم ثابت کنیم که فلاناول می تواند جلوی این پروسه کم حافظه گی را بگیرد و آنرا به حالت پیشین برگرداند".

وی تاکید کرد: "این تحقیق محدود و با افراد محدودی انجام گرفته و برای رسیدن به نتیجه جامع در این باره نیاز هست که تحقیقات بیشتری انجام گیرد".

پروفسور "اسمال" افزود: "پروسه پایین آمدن حافظه به علت تغییراتی است که در اثر افزایش سن کمتر رسیدن خون و در نتیجه ارتباط کمتر میان سلول ها صورت می گیرد که می توان با رژیم غذایی درست و زندگی سالم، گردش خون را در مغز افزایش دهیم".