.
.
.

هواپیماهای جدید مسافربری به جای پنجره به مانیتور بزرگ مجهز می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک شرکت هوا فضای بریتانیایی تصاویر طرح شده یک هواپیمای بدون پنجره را در معرض دید عموم قرار داد. در این طرح هواپیما به جای پنجره دارای مانیتورهای بزرگ با کیفیت بسیار بالا است.

این مانیتورها به دوربین هایی وصل هستند که صحنه بیرون هواپیما را برای مسافران نشان می دهد. مسافران با این صفحه های تلویزیونی که به کامپیوتر هم وصل می‌شود، قادر خواهند بود با هر نقطه ای از جهان کنفرانس ویدیویی برقرار کنند.

‬این شرکت بریتانیایی بر این باور است که ایده هواپیماهای بدون پنجره به زودی به اجرا در خواهد آمد، زیرا این نوع هواپیماها وزن کمتری از هواپیماهای پنجره دار خواهند داشت، بنابراین سوخت کمتری مصرف و دی اکسید کربن کمتری نیز تولید خواهند کرد. از این رو محیط را کمتر از هواپیماهای امروزی آلوده خواهند کرد.

در طراحی جدید، تمام بدنه داخلی هواپیما با مانیتورهایی با کیفیت بسیار بالا با چند نوع پخش پوشیده خواهد بود. این ماینتورها سیم ها و دیگر وسایل فنی و فیزیکی هواپیما را خواهد پوشاند. حتی از این صفحات می توان به عنوان چراغ نیز استفاده کرد و برای پروازهای دور، طلوع و غروب مصنوعی آفتاب برای مسافران به نمایش گذاشته خواهد شد. دوربین هایی در بدنه بیرونی هواپیما نصب خواهند شد که صحنه واقعی را بدون قطع به طور زنده برای مسافران به تصویر خواهند کشید.

‬یک شرکت فرانسوی طراح هواپیما نیز طرح مشابه خود را در ماه اوت به دید عمومی خواهد گذاشت . اما مسئله این است که هنوز برنامه مشخصی برای تولید این هواپیما وجود ندارد. از سویی دیگر بسیاری از شرکت های تولید کننده هواپیما از این ایده استقبال کرده و در حال مطالعه طرح هواپیماهای بدون پنجره هستند و به عقیده کارشناسان قطعا در آینده ای نه چندان دور این هواپیماها تولید خواهند شد.البته برخی از خلبانان بر این عقیده اند مزیتی که پنجره ها داشته اند این بوده است که در صورت خرابی و یا متوقف شدن یک یا چند موتور هواپیما، سرنشینان با سرک کشیدن از پنجره می‌توانند که عیب فنی را ببینند و با اطلاع دادن باعث حل مشکل شوند . اما حتما برای این کمبود نیز راه حلی پیدا خواهد شد.‬

بیشترین بازدید موضوعات مهم