.
.
.

دانشمندان به شواهدی از دنیای پس از مرگ بالینی دست یافتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دانشمندان بریتانیایی روز جمعه 10 سپتامبر شهادت شماری از افرادی را که به «مرگ بالینی» دچار شده و سپس به زندگی بازگشته اند، منتشر کرده اند.

پژوهشگران دانشگاه ساوت همپمتون بریتانیا با بیش از 2000 بیمار در 15 بیمارستان آمریکایی، اتریشی و بریتانیایی که قلب آنها از کار افتاده و سپس به زندگی بازگشته اند مصاحبه کرده اند.

نتایج این پژوهش که چهار سال به طول انجامید، نشان می دهد که 40٪ از کسانی که به مرگ بالینی دچار شده و سپس به زندگی بازگشته اند، آنچه را در اطراف آنها اتفاق افتاده با دقت به یاد دارند.

به عنوان مثال یکی از این بیماران که 57 سال سن دارد و از اهالی شهر ساوت همپمتون بريتانیا است، تاکید می کند که در هنگام مرگ بالینی تمام کارها و حرکات پزشکان و پرستاران را به یاد دارد . وی حتی صدای دستگاه های پزشکی اطراف خود را توصیف می کند.

بنا به نظر پزشکان، در مرگ بالینی معمولا قلب، تنفس و فشار خون و سپس مغز انسان از کار می افتند اما در مواردی خاص، قابل برگشت می باشند.

"سیم بارنی" پژوهشگر معروف بریتانیایی بر این باور است که با از کار افتادن قلب ، پس از آن مغز نیز وظیفه خود را انجام نمی دهد اما این حادثه نشان می دهد که هوش می تواند حتی پس از توقف قلب، برای مدتی فعال بماند.

بارنی می گوید که این فرد پس از مرگ بالینی همه چیز را به یاد دارد ، تا جایى که صدای یکی از دستگاه های پزشکی اطرافش را که هر سه دقیقه یک بار به صدا درمی آمد ، شنیده است.

این پژوشگر بریتانیایی درباره دیگر افراد گفته که از هر پنج تن، یک نفر گفته که احساس غیر طبیعی داشته است. و یک سوم آنها به گذشت سریع زمان یا ترس اشاره کرده اند. و 13٪ از آنها چگونگی خروج آنها (روح) از جسد را توصیف کردند.