.
.
.

فقدان حس بویایی نزد بزرگسالان شاید نشانه‌ای از نزدیکی مرگ باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از دست دادن حس بویایی شاید خطرناک‌تر از فقدان دیگر حواس پنجگانه باشد. این رویداد نزد بزرگسالان می‌تواند نشانه‌ای از افزایش خطر مرگ در بازه زمانی پنج ساله باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در تحقیقی که بر روی بیش از سه هزار نفر در گروه های سنی ۵۷ تا ۸۵ ساله انجام شد، ۳۹درصد آن‌ها پنج سال پس از فقدان حاسه بویایی، درگذشتند.

در این تحقیق که نتایج آن چهارشنبه ۱ اکتبر در فصلنامه «بلوس وان» منتشر شد، نسبت مرگ میان آن‌هایی که سطح متوسطی از حس بویایی دارند، ۱۹درصد بود در حالی که نسبت مرگ میان کسانی که حس بویایی کاملی دارند، ۱۰درصد بود.

جانت بینتو، مسئول تیم تحقیق در این باره گفته است: «در مقایسه با کسانی که حس بویایی طبیعی دارند، خطر مرگ نزد کسانی که این حس را از دست داده‌اند، سه برابر است.»

بینتو که استادیار در علوم ژنتیک، بیماری‌های حس بویایی و سینوزیت در دانشگاه شیکاگو است، افزود: «نتیجه تحقیق به ما نشان می‌دهد که حس بویایی یکی از نشانه‌های قوی وضعیت سلامت انسان است.»

محققان می‌گویند که سلول‌های بنیادین در دستگاه بویایی افراد سالم، به طور اتوماتیک بازسازی می‌شوند. کارشناسان به این باور رسیده‌اند که فقدان حس بویایی می‌تواند نشانه‌ای از کاهش توانایی بدن در بازسایی بخش های اصلی خود باشد و شاید از ظهور بیماری‌های خطرناک‌تر خبر می‌دهد.