5 دلیل برای آزمودن رژیمهای گیاهی

غذاهای بدون گوشت و منافع آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حتی اگر نخواهید گیاهخوار شوید، دلایل زیادی وجود دارد که شما را بسوی غذاهای گیاهی بکشاند. یک پزشک آمریکایی میگوید بیمارانش بیشتر و بیشتر بسوی غذاهای بدون گوشت میروند و از منافع آن بهره مند میشوند.

5 فایده قوی برای بکارگیری ذات گیاهخوارتان- حتی برای پاره وقت.

تحقیقات دانشگاه آکسفورد بریتانیا نشان میدهد در میان 38000 نفر بزرگسال، گوشتخوران بالاترین شاخص توده جسمی (بی.ام.آی) را در هر ردیف سنی دارا هستند. وگانها (هیچ خواران محصولات حیوانی) در پایین ترین و گیاهخواران و نیمه گیاهخواران در میانه قرار دارند. یک تحقیق دیگر از سوی مجله آمریکائی "کلینیکال نیوتریشن"، 10 هزار گیاهخوار و غیرگیاهخوار را مقایسه کرده و نشان میدهد که غیر گیاهخواران برای تمامی ردیفهای سنی بی.ام.آی بالاتری را گزارش داده اند. از طرف دیگر افرادی که رژیم غذایی آنها کمتر حیوانی است در ظرف 5 سال وزنشان کمتر افزایش یافته است.

دلیل آن؟ غذاهای گیاهی در آنتی اکسیدنتها و فیبر غنی تر هستند، که باعث کاهش وزن میشوند و محققان نشان میدهند که بعد از یک غذای گیاهی بدن کالری بیشتری میسوزاند.

یک تحقیق جدید نشان میدهد که بیماریهای قلبی (کشنده ترین بیماری در میان مردان و زنان) در افراد گیاهخوار یک سوم کمتر از غیرگیاهخواران است. یک تحقیق دیگر از سوی دانشگاه لوما لیندا در سال 2013، 70 هزار نفر را در سنین 50 به بالا مورد بررسی قرار داده و نشان میدهد که میزان مرگ و میر در میان گیاهخواران 12 درصد کمتر از غیرگیاهخواران است. و یک تحقیق موسسه آمریکایی تحقیقات سرطان نشان میدهد که رژیمهای گیاهی میزان خطر سرطان های معده، روده، لوزالمعده، سینه، مجاری ادرار و رحم را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد.

علاوه بر منافع بلند مدت تندرستی، بهسازی فوری بیماران با کلسترول بالا، فشار خون، قند خون، و ناراحتی های ایمنی و سوء هاضمه با یک رژیم گیاهی میسر است. گیاهخوران از دردهای کمتری شکایت میکنند، و این بخاطر اثر ضد التهاب غذاهای گیاهی است که میتوانند درمانی برای پیری و الزایمر هم باشد.

خوردن گیاهان بغیر از تغییرات بدنی، بر روان شما هم تاثیر میگذارد. تحقیقی که مجله بریتانیایی "هلت سایکولوژی" چاپ کرده، حدود 300 نفر بزرگسال جوان برای سه هفته مواد غذایی مصرفی خود را ثبت کرده اند و به حالتهای روحی خود نیز نمره داده اند. دانشمندان متوجه شدند هرچقدر میزان مصرف میوه و سبزیجات بالاتر باشد، داوطلبان احساس انرژی، آرامش و شادمانی بیشتری میکنند، احساسی که حتی تا روز بعد هم ادامه می یابد. داده ها نشان میدهد که 75 درصد آمریکاییان 5 وعده میوه و سبزی روزانه خود را جا میاندازند. خوردن هرچه بیشتر غذاهای پایه گیاهی میتواند جای خالی وعده های میوه و سبزی روزانه را پر کند.

خوردن میوه و سبزی باعث درخشانی پوست میشود و بخاطر آنتی اکسیدنتها جریان خون بهتر شده و دانه های رنگی پوست را تغییر میدهد. خورد سبزیجات تازه و خام هم باعث گندزدایی از بدن میشود.

خوردن غذاهای سبز به شما کمک میکند تا اندامی متناسب پیدا کنید، و هر 4 کیلو کاهش وزن باعث افزایش ترشح هرمونهای میل جنسی میشود و زندگی عشقی شما را بهبود میبخشد. علاوه بر آن بهترین غذاهای تقویت کننده قوای جنسی غذاهای پایه گیاهی هستند، و نخوردن گوشت "بوی زننده" بدن را کاهش میدهد.

منبع: health.com

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size