جایزه شیمی نوبل به سه دانشمند آمریکایی اهدا می شود

برای خلق مدل های قدرتمند کامپیوتری در تشریح پروسه انفعالات شیمیایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آکادمی علوم سلطنتی سوئد، روز چهار شنبه اعلام کرد جایزه شیمی نوبل به سه دانشمند آمریکائی اهدا می شود. این سه دانشمند عبارتند از:" مارتین کارپلوس استاد دانشگاههای استراسبورگ فرانسه و هاروارد آمریکا، مایکل لویت استاد دانشکده پزشکی دانشگاه استانفورد، آریل وارشل استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی لس انجلس می باشند".

پیش از کشفیات این سه دانشمند، شیمیدانان برای تحقیق در فعل وانفعالات یک پروسه، از مدل هایی با توپ های کوچک رنگارنگ پلاستیکی و سوزن برای توضیح و تشریح آن استفاده می کردند. اما این دانشمندان با خلق مدل های کامپیوتری قدرتمند توانستند، تشریح و توضیح فعل و انفعالات پیچیده شیمیایی را میسر سازند.


مارتین کارپلوس یکی از این برندگان جایزه به خبرگزاری سوئد که پس ازاعلام آکادمی سلطنتی مبنی بر برنده شدن وی، مصاحبه می کرد گفت: وقتی تلفن زنگ زد، در کالیفرنیا نیمه شب بود و من در خوابی عمیق بودم، اما پیامی که از آنسوی تلفن به من رسید، ارزش این بیدار شدن را داشت!!!


آکادمی علوم سلطنتی سوئد در بیان علت اهدا جایزه شیمی به این سه دانشمند اعلام داشت:" فعل و انفعالات شیمی به سرعت اتفاق می افتند و شیمی کلاسیک با مشکل می تواند آنها را محاسبه و دنبال کند. اما مدل جدید می تواند تمام مراحل یک پروسه شیمیایی را به راحتی محاسبه و نشان دهد. این سیستم جدید همانند ضرورت لوله آزمایش برای یک آزمایشگاه، ضرورتی برای شیمیدانان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size