گالانت: کماکان چالش‌هایی در مسیر دستیابی به توافق آتش‌بس غزه وجود دارد

در بیانیه وزارت دفاع اسرائیل به نقل از گالانت آمده است که اسرائیل از گشایش گذرگاه رفح میان مصر و غزه حمایت می‌کند، اما اجازه بازگشت حماس به منطقه را نخواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع اسرائیل، چهارشنبه 20 تیر در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسرائیل و ایالات متحده در مورد اهمیت استفاده از فرصت برای دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه توافق دارند، اما چالش‌ها همچنان پابرجا است.

این اظهارات پس از دیدار یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل با برت مک گورک، فرستاده صلح آمریکا در خاورمیانه بیان شد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای درباره این دیدار دو‌جانبه که بعد‌از ظهر روز سه‌شنبه برگزار شد، گفت: «دو طرف [گالانت و گورک] در مورد اهمیت استفاده از فرصت برای دستیابی به توافق در مورد بازگرداندن گروگان‌های اسرائیلی در بند حماس در غزه گفت‌وگو کردند.»

وزارت دفاع اسرائیل در ادامه بیانیه خود افزود که «گالانت و مک گورک چالش‌هایی که مانع از دستیابی به توافق آتش‌بس و همچنین راه حل‌های ممکن برای رویارویی با آن چالش‌‌ها را بررسی کردند.»

در بیانیه وزارت دفاع اسرائیل به نقل از گالانت آمده است که اسرائیل از گشایش گذرگاه رفح میان مصر و غزه حمایت می‌کند، اما اجازه بازگشت حماس به منطقه را نخواهد داد.

تلاش‌های میانجی‌گران

شایان ذکر است که مصر و قطر تلاش‌های میانجی‌گری را از ابتدای جنگ اسرائیل و حماس که نه ماه است ادامه دارد، با امید پایان دادن به درگیری‌ها و آزادی گروگان‌های اسرائیلی در ازای آزادی اسرای فلسطینی در زندان‌های اسرائیل پیش می‌برند.

حماس هفته گذشته امتیازاتی داد، اما گفت که حمله جدید اسرائیل به غزه در روز دوشنبه، مذاکرات آتش‌بس را در لحظه‌ای حساس تهدید می‌کند.

در همین راستا، یک منبع آگاه به خبرگزاری «رویترز» فاش کرد که ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، روز سه‌شنبه پس از دیدار با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در قاهره، در دوحه پایتخت قطر حضور خواهد داشت.

دفتر ریاست جمهوری مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که السیسی بر مخالفت مصر با ادامه عملیات نظامی در نوار غزه تاکید کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است که السیسی در دیدار با برنز، همچنین بر لزوم برداشتن «گام‌های جدی و مؤثر» برای جلوگیری از گسترش درگیری‌های غزه و امتداد آن به منطقه تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید