برنامه پرواز مستقیم و بدون توقف نتانیاهو به واشینگتن از بیم دستگیری در اروپا

نتانیاهو ایده توقف در اروپا در کشورهایی مانند جمهوری چک و مجارستان را که اعلام کرده‌اند به صدور حکم بازداشت از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی پاسخ نخواهند داد، مورد بررسی قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در تدارک سفر به ایالات متحده، برای دیدار با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و سخنرانی در کنگره در 24 ژوئیه است، به نظر می‌رسد که از بیم بازداشت در صورت صدور حکم از سوی دادگاه لاهه، سفری مستقیم به آمریکا بدون فرود در هیچ کدام از کشورهای اروپایی داشته باشد.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، چهارشنبه 20 تیر فاش کرد که نتانیاهو در جریان سفر این ماه خود به واشینگتن، از بیم دستگیری، از توقف در اروپا اجتناب خواهد کرد.

به گفته این سازمان رادیو تلویزیونی، نخست‌وزیر اسرائیل جنبه قانونی امکان فرود هواپیمای دولتی در فرودگاهی اروپایی در مسیر سفر به واشینگتن را مورد بررسی قرار داد.

طبق این گزارش بررسی‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که مقامات اسرائیلی در ماه جاری متوجه شدند که هواپیمای حامل نتانیاهو و همراهان او نمی‌تواند پروازی مستقیم از تل‌آویو به واشینگتن داشته باشد.

فرود احتمالی در جمهوری چک یا مجارستان

نتانیاهو ایده توقف در اروپا در کشورهایی مانند جمهوری چک و مجارستان را که اعلام کرده بودند به صدور حکم بازداشت از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی پاسخ نخواهند داد، مورد بررسی قرار داده است.

به گفته این سازمان، نتانیاهو اجتناب از توقف و پرواز مستقیم را به رغم ضرورت کاهش شدید شمار مسافران در پرواز مستقیم، ترجیح داده است.
این هواپیما حامل حداکثر 60 مسافر خواهد بود تا بتواند پروازی مستقیم از تل‌آویو به واشینگتن، داشته باشد، در حالی که پیش‌بینی می‌شود دیگر اعضای هیئت همراه نتانیاهو، با پروازهای عادی سفر کنند.

حکم بازداشت نتانیاهو

انتظار می‌رود نتانیاهو در 24 ژوئیه برابر کنگره آمریکا سخنرانی کند. او در جریان این سفر با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار می‌کند.

کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، در بیانیه ماه مه گذشته گفت، می‌کوشد که حکم بازداشت علیه رهبران اسرائیل و جنبش حماس، از جمله نتانیاهو نخست وزیر و یوآو گالانت، وزیر دفاع این کشور و رهبران حماس صادر شود.

خان معتقد است که نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس از جمله یحیی السنوار مسئول تشکیلات این گروه در غزه، محمد الضیف، فرمانده نظامی و اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، مسئولیت وقوع جنایات جنگی علیه بشریت در نوار غزه و اسرائیل هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید