مذاکرات توافق آتش‌بس غزه با تفاهم بر سر نکات کلیدی ازسر گرفته می‌شود

منابع اسرائیلی نیز از پیشرفت در برخی موضوعات بحث‌برانگیز در تعامل میان جنبش فلسطینی حماس و تل‌آویو خبر می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با تایید منابع «العربیه» مبنی بر ازسرگیری مذاکرات توافق آتش‌بس غزه طی‌ روز‌های چهارشنبه در دوحه و پنج‌شنبه در قاهره، تلاش‌ها جهت دستیابی به توافقی برای متوقف کردن تهاجم 9 ماهه اسرائیل علیه نوار غزه همچنان ادامه دارد.

این منابع افزودند که بر سر بسیاری از نکات برجسته فی‌مابین حماس و اسرائیل توافق وجود دارد.

منابع اسرائیلی نیز از پیشرفت در برخی موضوعات بحث‌برانگیز در تعامل میان جنبش فلسطینی حماس و تل‌آویو خبر دادند.

گزارش‌های نادرست

در همین راستا، یک منبع حماس گفت که گزارش‌های رسانه‌ها مبنی بر موافقت جنبش با آغاز مذاکرات در مورد اسرای اسرائیلی بدون دستیابی به آتش‌بس نادرست است و تاکید کرد که وارد شدن به جزئیات برای مذاکرات مفید نیست.

وی به «العربیه» توضیح داد که موضع جنبش حماس قاطع است و بر دو اصل از جمله آتش‌بس همه‌جانبه و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از نوار غزه استوار است.

این منبع آگاه همچنین ادامه داد که اسرائیل می‌خواهد فقط در مورد موضوع اسرای خود مذاکره کند، در حالی که حماس خواهان مذاکرات جامع است.

او در ادامه اظهارات خود گفت: جنبش حماس پس از رایزنی‌های گسترده در انتظار پاسخ اسرائیل به آنچه با میانجی‌گران توافق شده است.

این هشدارها در زمانی بیان می‌شود که میانجی‌گران برای یافتن راه حلی در حال تدارک نشستی در این خصوص هستند، در همین راستا جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه به خبرنگاران اعلام کرد که دو مقام ارشد آمریکایی هم اکنون در قاهره هستند تا مذاکرات آتش‌بس میان حماس و اسرائیل را انجام دهند، و افزود که هنوز بین دو طرف متخاصم شکاف وجود دارد.

کربی همچنین افزود که ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» و برت مک گورک، نماینده آمریکا در خاورمیانه برای دیدار با مقامات مصر، اردن و اسرائیل در مصر هستند و در چند روز آینده «مذاکرات بعدی» انجام خواهد شد.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: «هنوز فاصله‌هایی بین مواضع دو طرف باقی مانده است، اما اگر فکر نمی‌کردیم شانسی در آنجا (برای پیشرفت) نداریم، تیمی را به آنجا اعزام نمی‌کردیم. تلاش می‌کنیم تا جایی که می‌توانیم این شکاف‌ها را پر کنیم.»

شایان ذکر است که هفته گذشته حماس از درخواست خود مبنی بر پایبندی اسرائیل به آتش‌بس، قبل از امضای هر گونه توافقی، صرف‌نظر کرد.

این اقدام حماس یکی از مقامات تیم مذاکره کننده اسرائیلی را بر آن داشت تا بگوید شانس واقعی برای انعقاد توافق وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید