نگرانی مهاجران سوری در ترکیه در پی اظهارات اردوغان درباره اسد

رئیس جمهوری ترکیه طی دو هفته گذشته بر ضرورت آشتی با سوریه تاکید ورزیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تصمیم غیرمنتظره رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در دعوت از بشار اسد، همتای سوری خود برای اجرای گفت‌وگو، نگرانی مهاجران سوری‌ در ترکیه را در خصوص بازگرداندن آنها به کشورشان برانگیخت.

یک هفته پیش نیز ترکیه، موج خشونت‌ها علیه مهاجران سوری را شاهد بود که باعث ایجاد وحشت در میان آنها شد.

آنکارا در سال 2011 پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه، روابط خود را با دمشق قطع کرد و نیروهای ترکیه از اپوزیسیون مسلح سوری در شمال حمایت کردند ولی اردوغان طی دو هفته گذشته، ضرورت آشتی با سوریه را مورد تاکید قرار داده است.

اردوغان یکشنبه 17 تیر گفت که «در هر زمانی» از اسد خواهد خواست برای بازگشت به روابط قبلی میان دو کشور که به دلیل جنگی که ایالات متحده، روسیه، ترکیه و بسیاری از جناح‌های مسلح را درگیر کرد، تلاش کند.

احتمال بازگرداندن سوری‌های مهاجر

سمیر العبدالله از مرکز مطالعات معاصر «هارمون» در استانبول گفت: « این نگرانی وجود دارد که اردوغان با انعقاد معامله‌ای با اسد، سوری‌های مهاجر را به مناطق تحت کنترل دمشق بازگرداند».

العبدالله در اشاره به برخی از مهاجران سوری گفت: «کسانی هم نگران از سلب تابعیت ترکیه هستند».

ترکیه بیش از هر کشور دیگری، پناهجویان را در خود جای داده و شمار سوری‌هایی که به دلیل جنگ داخلی در سوریه به این کشور مهاجرت کرده‌اند، حدود سه میلیون نفر است.

پیش‌شرط‌های متقابل

از سویی مقامات سوریه تاکید دارند تا زمانی که ترکیه با خروج هزاران نیرو از مناطق تحت کنترل اپوزیسیون مسلح موافقت نکند، هیچ گونه عادی سازی روابط با ترکیه در کار نخواهد بود.

این در حالی است که آنکارا این پیش شرط را غیرقابل قبول دانسته و متقابلا نگرانی‌های امنیتی مرتبط با شبه‌نظامیان کرد سوری را خاطرنشان کرده است.

اردوغان هفته گذشته گفت که 670 هزار نفر به مناطق مسکونی در شمال سوریه بازگشتند و انتظار می‌رود یک میلیون نفر دیگر نیز بازگردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید