حماس: عملیات اسرائیل ممکن است مذاکرات دستیابی به توافق آتش‌بس را به نقطه صفر برگرداند

جنبش حماس، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را به مانع‌تراشی برای به تاخیر انداختن مذاکرات توافق آتش‌بس متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، دوشنبه 18 تیر گفت که عملیات نظامی اسرائیل در غزه ممکن است مذاکرات آتش‌بس را به نقطه آغازین آن بازگرداند.

جنبش فلسطینی حماس در پلتفرم «تلگرام» اعلام کرد که اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی این گروه در تماس با میانجی‌گران، مسئولیت کامل شکست احتمالی مذاکرات برای توافق آتش‌بس را متوجه «نخست‌وزیر و ارتش اسرائیل» دانسته است.

حماس همچنین نتانیاهو را همزمان با انجام مذاکرات با هدف دستیابی به توافق برای پایان دادن به جنگ غزه، به موانعی‌تراشی در مسیر مذاکرات آتش‌بس متهم کرد.

این گروه فلسطینی در بیانیه‌ای در تلگرام از میانجی‌گران خواست تا «برای پایان دادن به ترفندها و جنایات نتانیاهو» مداخله کنند.

گفتنی است که نتانیاهو روز یکشنبه اعلام کرده بود که هرگونه توافق آتش‌بس در غزه باید به اسرائیل اجازه دهد تا جنگ را از سر بگیرد تا به اهداف جنگی خود دست یابد.

در حالی که چندین کشور مذاکرات را با هدف دستیابی به توافق آتش‌بس تشدید کردند، در عین حال اما تانک‌های اسرائیلی، روز دوشنبه پس از یک بمباران شبانه وارد مرکز شهر غزه شدند که به گفته مقامات غزه این حملات ده‌ها کشته برجای گذاشته است.

حماس در این‌باره تصریح کرد در حالی که این گروه «انعطاف‌پذیری و مثبت بودن برای تسهیل دستیابی به توافق آتش‌بس» برای توقف جنگ را نشان می‌دهد، «نتانیاهو موانع بیشتری را بر سر راه مذاکرات قرار می‌دهد» و عملیات را در غزه تشدید می‌کند.

حماس روز شنبه بخش مهمی از طرح آمریکا را با هدف پایان دادن به جنگ 9 ماهه در غزه پذیرفت و از این خواسته خود که اسرائیل قبل از امضای توافقنامه ابتدا به آتش‌بس دائمی پایبند شود، دست برداشت.

شبکه خبری «قاهره» مصر گزارش داد که یک هیئت آمریکایی به ریاست ویلیام برنز، رئیس سیا، روز دوشنبه وارد قاهره شد تا با یک هیئت امنیتی مصر درباره آغاز دور جدیدی از مذاکرات برای دستیابی به توافق آتش‌بس دیدار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید