شبه‌نظامیان حوثی 3 هنرمند زن را در صنعا ربودند

در برهه اخیر 15 خواننده، نوازنده، صدابردار و صاحبان تالارهای عروسی توسط حوثی‌ها ربوده شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پدیده آدم‌ربایی در شهرها و استان‌های تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی نه تنها کارمندان سفارت‌خانه‌های خارجی، سازمان‌های بشردوستانه، حقوق بشری محلی و بین‌المللی را شامل شده بلکه به حوزه هنرمندان، نوازندگان و صاحبان تالارهای عروسی نیز گسترش یافته است.

به گزارش منابع محلی، شبه‌نظامیان حوثی در استان عمران در شمال صنعا، سه زن فعال در عرصه خوانندگی را به بهانه ممنوعیت خوانندگی در این استان، ربودند.

عماد عبدالله، صدابردار و تنظیم کننده موسیقی، گفت: «سه هنرمند زن با مادرشان از صنعا برای اجرای آواز، راهی استان عمران شدند و هنگام خروج از سالن، یک گروه (حوثی) راه را بر آنها بسته و اجازه خروج به سمت مقصدشان را ندادند تا این که از آنها تعهد گرفتند، دیگر در عمران، آواز نخوانند.

عبدالله افزود: «سپس همان چهار زن در یکی از نقاط (ایست بازرسی حوثی‌ها)، دستگیر و به بهانه ممنوعیت خوانندگی در منطقه عمران ربوده شده و به زندان مرکزی «سحب» منتقل شدند».

شبه‌نظامیان حوثی طی برهه اخیر به دستور عبدالعزیز ابو خرفشه، یکی از رهبران حوثی‌ها، حدود 15 خواننده، نوازنده، صدابردار و صاحبان تالار عروسی از جمله محمد النیسانی، بلال العامری دو خواننده و نجیب الشامی سرود خوان را ربودند.

خرفشه اخیراً به عنوان مدیر امنیتی فرمانداری عمران منصوب شده است.

به گفته همین منابع، هنرمندان از خانه‌های خود و ایست‌های بازرسی و برخی نیز پس از بازگشت از مجالس عروسی به بهانه مخالفت با اجرای تصمیم قبلی مبنی بر ممنوعیت خوانندگی در مناسبت‌ها و مراسم عروسی در شهر عمران، ربوده شدند.

شبه‌نظامیان حوثی نه تنها در عمران، بلکه در بسیاری از مناطق تحت کنترل خود تصریح دارند که فقط از «سرود خوانان سنتی یمنی» بدون موسیقی در مراسم، اعم از عروسی یا مناسبت‌های خاص، استفاده شود.

ذوب فرهنگی حوثی‌ها در طالبان و داعش

به نظر این منابع، مقامات حوثی در حال بازگشت قاطعانه به اجرای تصمیم قبلی هستند که در ژوئن 2021 برای جلوگیری از حضور هنرمندان مرد و زن در مراسم و عروسی‌هایی که در صنعا و مناطق تحت کنترل آنها برگزار می‌شود، صادر شده بود.

این رویکرد، بیانگر سطوح افراط گرایی مذهبی و فرقه‌ای و انزوای فرهنگی و اجتماعی حوثی‌ها است که با رفتار طالبان، القاعده، داعش و دیگر گروه‌های تروریستی، همخوانی زیاد دارد.

تصمیمات افراطی حوثی‌ها شامل اشکال مختلف خلاقیت هنری شده و تنها به آثاری اجازه داده است که در چارچوب کمپین‌های بسیج یا ترویج ایدئولوژی مذهبی پذیرفته شده توسط این گروه، قرار می‌گیرند.

شبه‌نظامیان حوثی در سال 2018، طی بخشنامه‌ای به مدارس دولتی و خصوصی در صنعا و استان‌های تحت کنترل خود، آوازخوانی و حضور گروه‌های نوازندگان و گروه‌های نمایشی در جشن‌های مدارس را ممنوع و بر لزوم کسب مجوز قبلی برای برگزاری جشن‌ها، تأکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید