اتهام «جاسوسی برای آمریکا»؛ ابزار جدید حوثی‌ها برای مهار قدرت داخلی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبه‌نظامیان حوثی دامنه بازداشت‌های خودسرانه را در صنعاء گسترش داده و شماری از مقام‌های برجسته خود را که در مناصب عالی مشغول به کار بودند، به اتهام «جاسوسی برای آمریکا و اسرائیل» بازداشت کرده‌اند.

در روزهای گذشته، نیروهای حوثی وابسته به نهاد اطلاعاتی این شبه‌نظامیان در صنعاء، دو تن از برجسته‌ترین مقام‌های خود را بازداشت کردند. یکی از این افراد، علی عباس، مدیر دفتر «یحیی الحوثی»، برادر رهبر حوثی‌ها است. یحیی الحوثی در دولت کودتایی که به رسمیت شناخته‌نشده است، منصب وزیر آموزش و پرورش را دارد.

فرد دیگر، احمد النونو، معاون برنامه‌ریزی «وزارت آموزش و پرورش» است.

اتهامات جاسوسی

به گفته منابع محلی، عباس، النونو و سه تن دیگر در وزارت آموزش و پرورش، به اتهام همکاری با نهادهای اطلاعاتی غربی و پذیرش طرح‌های بهبود و توسعه در بخش آموزش، دستگیر شده‌اند. نام سه نفر دیگر فاش نشده است، اما در هفته‌های گذشته، دستگاه امنیت و اطلاعات حوثی‌ها، به اتهام جاسوسی، به خانه‌ مقامات پیشین در صنعاء و سایر استان‌ها یورش برده است.

کارزار بازداشت‌های گسترده

کارزار گسترده بازداشت‌های خودسرانه در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها هفته‌هاست ادامه دارد. در این مدت، کارکنان سازمان‌های غیردولتی و مسئولان دولتی پیشین به اتهام جاسوسی و ارتباط با یک شبکه جاسوسی، که ماه گذشته خبر کشف آن اعلام شد، هدف قرار گرفته‌اند.

شبه‌نظامیان حوثی در ژوئن اعلام کردند یک «شبکه جاسوسی آمریکا و اسرائیل» را بازداشت کرده و تصاویری از «اعتراف» بازداشت‌شدگان منتشر کردند.

بر اساس گزارش وب‌سایت خبری محلی «نیوزیمن»، بازداشت رهبران برجسته شبه‌نظامیان حوثی، درگیری‌های درونی و رقابت‌های شدید بر سر نفوذ و قدرت در میان جناح‌های مختلف این گروه را نشان می‌دهد.

تصمیم رهبران برجسته

افزایش دامنه بازداشت‌ها تنها چند روز پس از جلسه‌ای به رهبری «مهدی المشاط»، یکی از رهبران حوثی‌ها، و با حضور مسئولان ارشد اطلاعاتی آن‌ها انجام شد. در این جلسه به کسانی که گفته می‌شد در شبکه جاسوسی آمریکا و اسرائیل نقش داشته یا با آن‌ها همکاری می‌کردند، 30 روز فرصت داده شد تا خود را تسلیم کنند.

مهدی المشاط در این جلسه درباره برنامه‌ای آینده‌نگر که هدف آن افزایش دستگیری‌ها و ربودن مخالفان و منتقدان سیاست‌های حوثی‌ها است، گفت‌وگو کرد. او برنامه‌ریزی کرده است که از اتهام «جاسوسی برای غرب» برای سرکوب مخالفان در مناطق تحت‌ کنترل شبه‌نظامیان حوثی سوءاستفاده کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم