ادامه رایزنی‌ها‌ در قاهره برای برقراری آتش‌بس در غزه

گروه حماس از پبش شرط قبلی مبنی بر الزام اسرائیل به قبول آتش‌بس دائمی قبل از امضای هر گونه توافق درباره آزادی گروگان‌ها در نوار غزه، صرف نظر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد مصری، شنبه شانزدهم تیر به رسانه‌های این کشور فاش کرد که قاهره در هفته جاری میزبان هیئت‌های اسرائیلی و آمریکایی خواهد بود تا درباره «مسائل باقی مانده» برای توافق آتش‌بس احتمالی در غزه گفت‎‌وگو کنند.

این مقام مصری افزود: «قاهره در حال مذاکره با حماس برای دستیابی به آتش‌بس و آزادی گروگان‌های اسرائیلی در غزه در ازای آزادی زندانیان فلسطینی است».

در همین زمینه، خبرنگار العربیه گزارش داد که اسرائیل روز دوشنبه دو هیئت را به دوحه و قاهره می‌فرستد تا درباره موانع توافق مبادله گروگان‌ها و زندانیان گفت‌وگو کنند.

بر اساس گزارش «آکسیوس»، کاخ سفید روز شنبه اعلام کرد که با کمک سازمان «سیا» جهت دستیابی به توافقی برای پر کردن شکاف میان اسرائیل و حماس تلاش می‌کند.

مقام‌های واشینگتن، جمعه فاش کردند که یک تیم آمریکایی برای شرکت در مذاکرات برای برقراری آتش‌بس غزه در دوحه حضور دارد.

این مقامات از احتمال برطرف کردن اختلاف با رهبران حماس که می‌تواند به توافقی برای آزادی گروگان‌ها اسرائیلی و برقراری «آرامش پایدار» در نوار غزه منجر شود، ابراز خوش‌بینی کردند.

حماس پیشنهاد آمریکا را پذیرفت

یک منبع بلندپایه حماس روز شنبه به خبرگزاری «رویترز» گفت که این جنبش پیشنهاد آمریکا برای آغاز مذاکرات با هدف آزادی گروگان‌های اسرائیلی را پذیرفته است.

این منبع که به دلیل محرمانه بودن گفت‌‎وگوها خواست نامش فاش نشود، افزود که گروه حماس از پبش شرط قبلی مبنی بر الزام اسرائیل به قبول آتش‌بس دائمی قبل از امضای هر گونه توافق درباره گروگان‌ها در غزه، صرف نظر کرده و پذیرفته است که مسئله آتش‌بس دائمی از طریق مذاکرات در مرحله اول که شش هفته به طول خواهد انجامید، محقق شود.

تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس و آزادی زندانیان غزه طی چند روز گذشته با تلاش‌های دیپلماتیک مداوم بین واشینگتن، اسرائیل و قطر که تلاش‌های میانجی‌گری از دوحه را رهبری می‌کنند، تشدید شده است. این تلاش‌ها از 9 ماه پیش تاکنون به امید پایان دادن به فاجعه جنگ در غزه ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید