مقام آمریکایی: بایدن و نتانیاهو پیش‌نویس توافق اسرائیل و حماس را بررسی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام آمریکایی فاش کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مکالمه‌ای 30 دقیقه‌ای پیش‌نویس توافق میان اسرائیل و حماس را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

خبرنگار «العربیه»، به نقل از این مقام مسئول گزارش داد که پاسخ حماس زمینه را برای انعقاد توافق در مورد گروگان‌ها و دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه فراهم می‌کند.

این مقام آگاه آمریکایی با اشاره به اینکه فرصت بسیار مناسبی برای دستیابی به توافق در مورد گروگان‌های اسرائیلی وجود دارد، خاطرنشان کرد: «جنبش حماس اصلاحیه بسیار مهمی را در موضع خود در مورد توافق اتخاذ کرده است.»

او در ادامه گفت که واشینگتن ترجیح می‌دهد که اسرائیل و حماس درباره آتش‌بس در غزه در دوحه گفت‌وگو کنند.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود در ادامه اظهارات خود به «العربیه» افزود که یک هیئت آمریکایی در گفت‌وگوهای میان حماس و اسرائیل شرکت خواهد کرد و امکان انعقاد توافقنامه ظرف چند روز در مورد آتش‌بس در غزه را رد کرد.

تلاش‌های بین‌المللی

شایان ذکر است که میانجی‌گران از جمله مصر، قطر و آمریکا ماه‌هاست که برای دستیابی به توافق آتش‌بس و آزادی 120 گروگان باقی‌مانده نزد حماس و گروه‌های فلسطینی در غزه تلاش می‌کنند، اما همچنان تلاش‌های آن‌ها با شکست مواجه شده است.

حماس بارها اعلام کرده است که هر توافقی باید به جنگ علیه غزه پایان دهد و منجر به عقب نشینی کامل نیروهای اسرائیلی از این باریکه شود، از سوی دیگر اما اسرائیل که فقط آتش‌بس دائمی را تا زمانی که حماس نابود شود می‌پذیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید