غزه در آتش جنگ؛ «مرحله سوم» نبرد اسرائیل

هدف اصلی فاز سوم نبرد در شمال غزه، ممانعت از بازگشت نظامی حماس به این منطقه و مجبور کردن آن به فرار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«کانال 13» اسرائیل جمعه 15 تیر اعلام کرد که نیروهای ارتش، فاز سوم جنگ در نوار غزه را عملا آغاز کرده است.

به گزارش روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارونوت»، ارتش اسرائیل پس از انجام حملاتی براساس داده‌های اطلاعاتی و خروج از این منطقه، به شکل کامل وارد فاز سوم و آخر جنگ شد.

ارتش اسرائیل همچنین اهدافی را در سطح تیپ و گردان تعیین کرد که عمدتاً بتواند انهدام تشکیلات رزمی در سطح و زیر زمین و کاستن از توان مقاومت جنبش حماس را تضمین کند.

«یدیعوت آحارونوت» جمعه 15 تیر افزود که نیروهای اسرائیلی، کار ازمیان برداشتن تشکیلات جنگی حماس را به پایان رسانده و وارد مرحله تضعیف اهداف شدند.

بر اساس همین گزارش، این شیوه عملیات به حماس اجازه خواهد داد تا صفوف خود را سازماندهی کند اما متعاقبا حملات مکرر به این گروه را برای کاستن از حضور آن به سطحی امکان‌پذیر می‌سازد که خطری برای شهرک‌های اطراف غزه، ایجاد نکند.

این روزنامه خاطرنشان کرد که فاز سوم نبرد در شمال غزه، توام با حملات هوایی در چندین نوبت به همان محله‌ها یا شهرک‌هایی خواهد بود که سرویس اطلاعاتی اسرائیل، تحرک مجدد حماس در آنها را گزارش خواهد داد.

هدف اصلی فاز سوم نبرد در شمال غزه، ممانعت از بازگشت نظامی حماس به این منطقه و مجبور کردن آن به فرار است.

تلاش‌های مذاکرات

از سویی در سایه توافق میان اسرائیل و حماس بر سر کلیات مرتبط با توافق آتش‌بس و مبادله اسرا، این گروه تاکید دارد که هرگونه توافق با اسرائیل، باید به جنگ پایان داده و منجر به عقب‌نشینی کامل اسرائیل از غزه بشود در حالی که اسرائیل عنوان کرده که تا نابودی حماس، جنگ پایان نخواهد یافت.

این در حالی است که حماس تاکید کرده بود که بازبینی اساسی، در مفاد مذاکرات انجام نداده است.

به گفته محمد نزال، عضو دفتر سیاسی جماس، این گروه در مورد توافق مبادله اسرا، جدی است و حماس به منظور ممانعت از شکست مذاکرات، هرگز جزئیات را ارائه نخواهد کرد.

نزال در مصاحبه با العربیه افزود که تغییرات اساسی در پیشنهاد آتش‌بس و مبادله اسرا مطرح نشده است.

نزال همچنین با اشاره به این که مفاد قابل انعطافی در اختیار میانجی‌ها است اما آتش‌بس دائمی، امری ضروری است، خاطرنشان کرد: در مرحله اول، شرط آتش‌بس به مدت 6 هفته، وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید