موساد پاسخ حماس به پیشنهاد مبادله را بررسی می‌کند

حماس اعلام کرد که برای توقف جنگ در غزه با میانجی‌گران تبادل نظر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرویس اطلاعاتی اسرائیل (موساد) در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسرائیل در حال بررسی پاسخ حماس به پیشنهاد توافق برای آزادی گروگان‌ها و دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه است.

در بیانیه‌ای که شامگاه چهارشنبه سیزدهم تیر توسط دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به نمایندگی از موساد صادر شده، آمده است: «میانجی‌گران توافقنامه تبادل اسرا، پاسخ حماس به کلیات این معامله را به تیم مذاکره‌کننده ارائه کردند. اسرائیل در حال بررسی پاسخ حماس است و بر همین اساس به میانجی‌گران پاسخ خواهد داد.»

در همین راستا، گروه حماس چهارشنبه در بیانیه‌ای به نقل از یک منبع رسمی اعلام کرد که برای توقف جنگ در نوار غزه «برخی ایده‌ها» را با میانجی‌گران در میان گذاشته است.

جلوگیری از توزیع کمک‌های بشردوستانه

این در حالی است که یک مقام ارشد امدادی سازمان ملل چهارشنبه گفت که دستور تخلیه نظامی ساکنان غزه توسط اسرائیل که شامل یک سوم این باریکه می‌شود، تلاش‌های این سازمان بین‌المللی برای بهبود ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه کرم ابوسالم را «نابود» کرده است.

گفتنی است که اسرائیل از عملیات کمک رسانی توسط سازمان ملل در این باریکه با جمعیت 2.3 میلیون نفری انتقاد می‌کند. سازمان ملل گفته توزیع کمک‌های بشردوستانه نه تنها به دلیل جنگ 9 ماهه بین اسرائیل و حماس، بلکه به دلیل هرج و مرج با مشکل مواجه شده است.

ارتش اسرائیل، در این ماه، توقف روزانه حملات در طول روز را برای تسهیل دریافت کمک‌های بشردوستانه از گذرگاه «کرم ابوسالم» اعلام کرد، در عین حال اما سازمان ملل در این باره تصریح کرد که هرج و مرج به این معنی است که وضعیت همچنان بسیار خطرناک است و مسئولیت بازگرداندن نظم و امنیت عمومی در غزه به عهده اسرائیل است.

آندره آ دی دومنیکو، رئیس دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در سرزمین‌های اشغالی فلسطین گفت: در چند هفته گذشته مذاکرات زیادی با اسرائیل در مورد چگونگی بهبود اوضاع صورت گرفته است.

دومنیکو چهارشنبه در بیانیه‌ای در جمع خبرنگاران افزود: «ما راه‌حل‌های زیادی را توسعه دادیم و آزمایش کردیم، بهبود یافتیم و گاهی اوقات شکست خوردیم و اکنون این دستور تخلیه ساکنان منجر به حذف مجدد همه طرح‌ها خواهد شد.

او در پایان گفت که دستور تخلیه در حال حاضر مانع از طرح‌های جایگزین می‌شود، اما ابراز امیدواری کرد که توافق حفاظتی با ارتش اسرائیل برای برخی مناطق حاصل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید