خوش‌بینی اسرائیل نسبت به احتمال دستیابی به توافق آزادی گروگان‌ها ظرف سه هفته آینده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اینکه حماس پاسخ خود را در مورد توافق آتش‌بس در نوار غزه به میانجی‌گران اعلام کرد، به نظر می‌رسد خوش‌بینی اسرائیل نسبت به این موضوع بیشتر شده است.

بعد از نشست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با کابینه جنگ این کشور شامگاه پنج‌شنبه 14 تیر، یک منبع اسرائیلی فاش کرد که تل‌آویو و حماس «در آستانه» دستیابی به توافقی هستند که آتش‌بس و آزادی گروگان‌های اسرائیلی را تضمین می‌کند.

پس از آن، نتانیاهو اعزام هیئتی به قاهره برای آغاز مذاکرات مفصل در مورد معامله تبادل اسرا را تایید کرد.

روزنامه «یدیعوت آحارونوت» گزارش داد که در اسرائیل نسبت به امکان دستیابی به توافق در مورد غزه، ظرف 3 هفته خوش‌بینی وجود دارد.

این نشریه اسرائیلی در ادامه نوشت: «یک روز پس از پاسخ حماس به پیشنهاد توافق برای آزادی گروگان‌ها و دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه، مقامات اسرائیلی خوش‌بین هستند و معتقدند که دستیابی به این توافق در عرض دو یا سه هفته ممکن است انجام شود، در عین حال اما این مساله آسان نخواهد بود.»

مرحله اول آتش‌بس

یک مقام اسرائیلی نیز فاش کرد که حماس دیگر خواستار خروج کامل اسرائیل از غزه در مرحله اول آتش‌بس و تبادل اسرا که شش هفته به طول خواهد انجامید، نیست.

پیشتر، خبرگزاری «سی‌ان‌ان» به نقل از یک منبع آگاه اسرائیلی گزارش داد که «مقامات اسرائیلی اعتقاد دارند که پاسخ به پیشنهاد توافق اخیر حماس دو طرف را قادر می‌سازد تا وارد مذاکرات مفصلی برای دستیابی به توافق آتش‌بس شوند.» در ادامه گزارش این شبکه آمریکایی آمده است که در عین حال، دستیابی به توافق آتش‌بس همچنان تضمین نشده، چرا که نتانیاهو باید ابتدا به تیم مذاکره کننده خود «چراغ سبز» نشان دهد تا وارد مرحله بعدی مذاکرات شود.

این در حالی است که مذاکرات ممکن است چند هفته طول بکشد تا دو طرف متخاصم بر سر جزئیات توافق کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید