حملات تلافی‌جویانه حزب‌الله؛ شلیک 200 موشک از لبنان به اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که آتش‌سوزی‌ها به دلیل درگیری‌ها، مناطق وسیعی از جنوب لبنان و شمال اسرائیل را فراگرفته است، «حزب‌الله» پنج‌شنبه 14 تیر، اعلام کرد بیش از 200 موشک و 20 پهپاد به سمت اسرائیل شلیک کرده است.

حزب‌الله با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام در پاسخ به ترور محمد نعمه ناصر (الحاج ابونعمه) در جنوب لبنان انجام شده است. او سومین فرمانده ارشد حزب‌الله است که در جنوب لبنان طی 9 ماه گذشته کشته شده است. منابع «العربیه» نیز گزارش دادند که تنش‌ها در جنوب لبنان پس از عملیات اسرائیل، همچنان در سطح بالایی قرار دارد.

به گفته منابع محلی، هواپیماهای جنگی اسرائیل، روز گذشته، به مناطق مختلف جنوب لبنان حمله کردند و دیوار صوتی را در بیروت و صیدا شکستند. حزب‌الله نیز در پاسخ به این حملات، پایگاه‌های نظامی اسرائیل را هدف قرار داد.
حزب‌الله در بیانیه‌ای اعلام کرد که در پاسخ به ترور فرمانده‌اش در شهر صور، بیش از 200 موشک به مقرهای نظامی اسرائیل از جمله مقر «فرماندهی لشکر 91» و «لشکر زرهی هفتم» شلیک کرده است. یک سرباز اسرائیلی نیز در حمله پهپادی به یک پایگاه نظامی در جولان سوریه کشته شد.

واکنش اسرائیل

در مقابل، ارتش اسرائیل اعلام کرد که به مواضعی در جنوب لبنان که موشک‌ها از آنجا شلیک شده بودند، حمله کرده است. به گفته ارتش اسرائیل، پدافند دفاعی این کشور موفق به رهگیری و انهدام چندین هدف و موشک شده است. همچنین، بر اثر سقوط برخی موشک‌ها و انهدام آنها، آتش‌سوزی‌هایی در برخی مناطق رخ داده که تیم‌های آتش‌نشانی اقدام به مهار آن کردند.

هشدار ایران

ایران در روز شنبه به اسرائیل درباره حمله گسترده به حزب‌الله لبنان هشدار داد و اعلام کرد در صورت چنین حمله‌ای، «محور مقاومت» شامل تهران و متحدانش به طور کامل وارد جنگ خواهند شد. یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، چهارشنبه اعلام کرد که اسرائیل نمی‌خواهد در لبنان جنگی آغاز کند، اما در صورت وقوع جنگ، لبنان را به «عصر سنگ» باز می‌گرداند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید