تهدید نتانیاهو علیه حزب‌الله: هر کس به ما آسیب برساند مرگ در انتظارش خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی تشدید تنش‌ها میان «حزب‌الله» لبنان و اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم تیر، در جریان دیدار از مقر عملیات نیروی هوایی در وزارت دفاع در تل‌آویو خطاب به «حزب‌الله» گفت: «هرکس به ما آسیب برساند، مرگ در انتظارش خواهد بود.»

نتانیاهو همچنین افزود: «برای بازگرداندن امنیت به شمال مصمم هستیم و راهی طولانی در پیش داریم.»

این در حالی است که آتش‌سوزی‌ها به دلیل درگیری‌ها، مناطق وسیعی از جنوب لبنان و شمال اسرائیل را فراگرفته است.

«حزب‌الله» پنج‌شنبه اعلام کرد بیش از 200 موشک و 20 پهپاد به سمت اسرائیل شلیک کرده و با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام در پاسخ به ترور محمد نعمه ناصر (حاج ابونعمه) در جنوب لبنان انجام شده است.

ابو‌نعمه سومین فرمانده ارشد حزب‌الله است که در جنوب لبنان طی 9 ماه گذشته کشته شده است. منابع «العربیه» گزارش دادند که تنش‌ها در جنوب لبنان پس از عملیات اسرائیل، همچنان در سطح بالایی قرار دارد.

به گفته منابع محلی، جنگنده‌های اسرائیل، روز یکشنبه به مناطق مختلف جنوب لبنان حمله کردند و دیوار صوتی در بیروت و صیدا را شکستند.

حزب‌الله نیز در پاسخ به این حملات، پایگاه‌های نظامی اسرائیل را هدف قرار داد.

حزب‌الله در بیانیه‌ای اعلام کرد که در پاسخ به ترور فرمانده‌اش در شهر صور، بیش از 200 موشک به مقرهای نظامی اسرائیل از جمله مقر «فرماندهی لشکر 91» و «لشکر زرهی هفتم» شلیک کرده است. یک سرباز اسرائیلی نیز در حمله پهپادی به یک پایگاه نظامی در جولان سوریه کشته شد.

واکنش اسرائیل

در مقابل، ارتش اسرائیل اعلام کرد که به مواضعی در جنوب لبنان که موشک‌ها از آنجا شلیک شده بودند، حمله کرده است. به گفته ارتش اسرائیل، پدافند دفاعی این کشور موفق به رهگیری و انهدام چندین هدف و موشک شده است. همچنین، بر اثر سقوط برخی موشک‌ها و انهدام آنها، آتش‌سوزی‌هایی در برخی مناطق رخ داده که تیم‌های آتش‌نشانی اقدام به مهار آن کردند.

هشدار ایران

ایران روز شنبه به اسرائیل درباره حمله گسترده به حزب‌الله لبنان هشدار داد و اعلام کرد در صورت چنین حمله‌ای، «محور مقاومت» شامل تهران و متحدانش به طور کامل وارد جنگ خواهند شد. یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، چهارشنبه اعلام کرد که اسرائیل نمی‌خواهد در لبنان جنگی آغاز کند، اما در صورت وقوع جنگ، لبنان را به «عصر سنگ» باز می‌گرداند.

با آغاز جنگ غزه، تبادل آتش میان حزب‌الله و ارتش اسرائیل در مناطق مرزی به طور مداوم ادامه دارد.

به گزارش «آسوشیتد پرس» با استناد به بیانیه‌های حزب‌الله و منابع رسمی لبنان، این درگیری‌ها به کشته‌شدن دست‌کم 496 نفر در لبنان انجامیده که 307 عضو حزب‌الله و 95 غیر‌نظامی را شامل می‌شود.

طرف اسرائیلی نیز به نوبه خود از کشته شدن 15 سرباز و 11 غیرنظامی خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید